"בכיר השב"כ שלח ידיים למכנסיים"

סערה בשירות הביטחון הכללי בעקבות תלונה שהוגשה נגד בכיר בארגון: עובדים הכפופים לו טענו שהוא הטריד אותם מינית, ונציבות שירות המדינה הגישה תובענה נגד הבכיר - שיצא בשלב זה לחופשה. "הנאשם נצמד אל עובד אחר באופן שהביך אותו", נטען בהליך הרשמי

אילוסטרציה

פרשת ההטרדה המינית בשב"כ - הפרטים נחשפים: הבוקר (שני) נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי תלונה הוגשה נגד מנהל בכיר בחטיבה המבצעית של השב"כ בגין הטרדה מינית. כעת נחשפת התובענה המשמעתית שהוגשה נגד הבכיר, בה נטען כי הבכיר "פגע הנאשם במשמעת שירות המדינה והתנה התנהגות שאינה הולמת בקשר למילוי תפקידו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בהליך פנימי של נציבות שירות המדינה, המקביל לכתב אישום. הבכיר מוזכר בקובלנה כ"נאשם", והמעשים המיוחסים לו בוצעו בשנתיים האחרונות. בתובענה מצויין מקרה בו הטריד לכאורה הבכיר עובד הכפוף לו: "במועד שאינו ידוע במדויק במהלך חודש מאי 2014, ניגש הנאשם לראש ענף, עת שהיה רכון על השולחן, ואחז במותניו מאחור".

כמו כן נטען כי הבכיר "נצמד אל ראש הענף באופן שהביך אותו". כמו כן, נכתב בתובענה, הבכיר נגע באיבריהם המוצענים של עובדים נוספים הכפופים לו: "במספר מקרים שונים, בין היתר בנסיבות חברתיות במסגרת העבודה, שלח הנאשם יד לעבר פלג גופם התחתון של שני ראשי ענפים הכפופים לו, תוך שידו נגעה באיבר מינם, מעל למכנסיים".

בנציבות שירות המדינה ציינו כי "באירועים אלו חשו אותם ראשי ענפים אי נוחות ומבוכה". בעקבות התלונה, שהוגשה על ידי עורכי דינם של המנהלים, יצא המנהל הבכיר לחופשה עד לבירור הטענות. בשלב זה מגבשת נציבות שירות המדינה הסדר טיעון שיוצג בפני בית הדין למשמעת.

מבוכה בשב"כ

תגובת השב"כ: "רואים בחומרה כל חריגה מהנורמה"

ככל הנראה על פי ההסדר המתגבש הבכיר יודה במעשיו, יינזף, יושעה מתפקידו ויוטל עליו קנס כספי. פרקליטו של אחד המתלוננים, עורך הדין דרור ארד-אילון, לא הכחיש את דבר הגשת התלונה אך בחר שלא להתייחס לדברים.

מהשב"כ נמסר הבוקר בתגובה כי "בסוף חודש אפריל הגיע להנהלת שב"כ מכתב תלונה מטעם עורכי דינם של שני מנהלים בשירות המופנית נגד מנהלם הישיר בדרגת ראש מחלקה. הודעה על כך הועברה מיד לנציבות שירות המדינה אגף המשמעת ומכאן התלונה הועברה לטיפול האגף.

"אגף המשמעת הורה על מינוי חוקר מטעמו לבדיקת התלונה", הוסיפו בשב"כ. "מרגע שהועבר הטיפול בתלונה לנציבות שירות המדינה לא הייתה הנהלת השירות מעורבת בכל דרך שהיא בבדיקתה. מובן מאליו כי לא הופעלו לחצים כלשהם ולא הייתה התערבות כלשהיא בתהליך החקירתי, אנשי השירות שיתפו פעולה באופן מלא עם החקירה, כמתחייב מהוראות הדין ומנהלי השב"כ.

"השירות לא נחשף עד עצם היום הזה לעדויות אשר נגבו במהלך החקירה, ממצאי החקירה ומסקנותיה נקבעו על ידי ראש אגף המשמעת על פי שיקול דעתו הבלעדי, כמקובל בעניינים אלה", ציינו בארגון. "שב"כ רואה חשיבות עליונה בהקפדה על נורמות התנהגות של מנהלים ועובדים בארגון, זוטרים ובכירים כאחד, רואה בחומרה כל חריגה מהנורמות הללו ופועל בהתאם. במידה ומגיע לידי הנהלת השירות מידע המלמד על התנהגות בלתי הולמת של עובד השירות, זה מועבר כמתחייב, לטיפול אגף המשמעת, האמון על בדיקתו ועל הטיפול המשמעתי או המשפטי בו".