תקיפת המרפאה בעזה: עוד חיילים נחקרו

פרסום ראשון: אחרי חקירתו של מג"ד השריון סא"ל נריה ישורון, נחקרו ומסרו עדות חיילים נוספים שנכחו בזמן "מטח הכבוד" לעבר המרפאה במבצע צוק איתן. על פי החיילים, המרפאה הייתה ריקה מאדם ולכן לא היה צורך בביצוע אזהרה

ארכיון (רויטרס)

לאחר חקירתו של מפקד הגדוד בשריון נריה ישורון, בחשד כי במהלך מבצע "צוק איתן" הורה על ירי פגזי טנק אל עבר מרפאה ברצועת עזה, לחדשות 2 Online נודע כי מספר חיילים שהיו במקום נחקרו. חיילים אחרים נתנו עדות, כחלק מחקירת המשטרה הצבאית החוקרת. האירוע התרחש בעת הלווייתו של שסרן דמיטרי לויטס ז"ל (26), שנהרג לפני כשנה מירי צלף בקרב בשכונת סג'עייה במהלך מבצע צוק איתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה שהקצין נטמן בחלקה הצבאית בהר הרצל, חבריו לפלוגה המשיכו להילחם ברצועת עזה. בזמן ההלוויה החליטו חבריו ברצועה, ובראשם המג"ד, לירות מטח פגזי טנק לעבר מבנה מרפאה שממנו נורתה האש שהרגה את לויטס.

החיילים: לא היה צורך בביצוע אזהרה

החקירה מתמקדת בצורך לפתוח באש לעבר המבנה, ששימש כמרפאה טרם המבצע. על פי החיילים, במהלך פעילות הלחימה המרפאה הייתה ריקה מאדם, על אף ששימשה חולים לפני המבצע, ולכן לא היה צורך בביצוע הליכים של אזהרה כלפי השוהים במקום.

עו"ד עידן דביר, המייצג את אחד החיילים, אמר לחדשות 2 Online כי "הפקודה ניתנה על ידי המג"ד". עורך הדין הוסיף כי "מרשי לא נתן את הפקודה אך ציין בפני החוקרים את העובדה שהיה מדובר בצורך צבאי לתקוף את המטרה נוכח המיקום שלה בתוואי השטח ונוכח השימוש הצבאי שעשה בה האויב".

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

דביר ציין כי "מדובר במטרה שניכר כי תכנון הפגיעה בה היה מתוכנן מראש על ידי הדרגים הבכירים ממרשי". לדבריו, המבנה היה ריק מאדם ולא ניתנו בו טיפולים רפואיים ולא שימש כמרפאה במהלך המבצע.

כך החלה חקירת הפרשה

בחודש שעבר החליט הפרקליט הצבאי הראשי על חקירה מקיפה בנושא. התלונה בנוגע לירי הגיעה לצה"ל בעקבות עדות של ארגון "שוברים שתיקה". "ללוויה לא יכולנו להגיע, אבל בכל זאת נטלנו חלק, גם אם מטאפורי, כאשר בזמן ההלוויה ירינו מטח כבוד למקום שממנו ירה הצלף", סיפר אחד מחבריו של לויטס לפלוגה לביטאון זרוע היבשה של צה"ל - "ביבשה".

"באופן אישי מאוד אהבתי את דימה והצטערתי שהפלוגה שלו ואני לא יכולים להיות בהר הרצל בזמן שמלווים אותו לקבורה", סיפר חבר אחר בפלוגה. "לכן החלטנו לירות בזמן ההלוויה מטח פגזים לעבר הנקודה ממנה קיפח את חייו. אבל לחיים יש קצב משלהם ובדיוק בשנייה לאחר מכן כבר ירו עלינו חזרה".

מפקד גדוד השריון שבו שירת לויטס ספד לו בזמן הלוויה שלו ברשת הקשר. "כאן קודקוד..", פנה המג"ד לחייליו. "תראו את ההבדל בינינו לבינם. בעוד שאנחנו נכנסנו לכאן כדי להגן על תושבי הדרום מהרקטות והפגזים והפצמ"רים, הם נכנסים לתוך המסגדים, לתוך המרפאות, לתוך בתי החולים ובתי הספר ומשם יורים עלינו".

"בשעה הזאת בדיוק", המשיך, "בשעה שדימה נקבר בהר הרצל בירושלים, הלב היה רוצה להיות בירושלים. אבל הראש אומר שצריך להיות כאן וצריכים להמשיך. אני רוצה שאנחנו פה, באמצע שכונת סג'עיה בעזה, נצטרף לכל אותם אנשים שמלווים את דימה בדרכו האחרונה ונירה מטח של כבוד ושל הצדעה לקצין הזה על המקום שממנו ירו הנבלות על הטנק שלו וקיפחו את חייו. אני גאה בכם וסומך עליכם. היכונו למטח לזכרו של דימה. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים. אמן".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני