קצין בכיר נגד פקידי האוצר: מעכבים הקמת המכשול בעזה

הקרבות על התקציב נמשכים: קצין בכיר בפיקוד דרום מאשים את פקידי האוצר בעיכוב התקציב לפרויקט הגדר החכמה בגבול עם הרצועה. במשרד האוצר משיבים: "איננו מכירים את התכנית האמורה"

קצין בכיר בפיקוד דרום: הוצר עוצר תקציבים (תום צרף)

קצין בכיר בפיקוד הדרום מותח ביקורת על פקידי משרד האוצר, וטוען כי אנשי המשרד מעכבים תקצוב של תכנית הכוללת הקמת גדר חכמה בעוטף עזה בעלות של כחצי מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"באוצר תוקעים את התקצוב של התכנית", אמר היום (חמישי) הקצין. "אנחנו מחכים שהנושא יתוקצב. אני מקווה שיימצא פתרון". התכנית כוללת הקמת גדר חכמה ברצועה דומה לגדר בגבולות במצרים וירדן, תצפיות בתוך היישובים על גבי תרנים ופריסה מחודשת של הכוחות באזור.

במהלך מבצע צוק איתן ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון הורו על גיבוש התכנית, כחלק מהליך מהפקת לקחים מימי הלחימה. בעקבות ההוראה, הוקם צוות מיוחד שכלל את ראשי הצבא והיישובים בעוטף עזה.

יעלון נץ ונתניהו בצוק איתן

פריצת דרך: זמן ההתרעה מפצמר"ים יתארך

למרות שנתניהו ויעלון הורו על קידום התכנית במהירות האפשרית, חלפה שנה אך המימון עבורה טרם הגיע. בצה"ל הדגישו כי מרגע גיבוש התכנית, היא צפויה להפוך למבצעית בתוך 18 חודשים.

מלבד תכנית ההגנה, הכין הצבא לראשונה תכנית לפינויי יישובים שלמים הצמודים לגדר הרצועה בזמן לחימה. במסגרת התכנית יועברו התושבים למלוניות, בעיקר בערבה, שם הם ישוכנו עד יעבור זעם.

פגיעת פצמ"ר בנחל עוז, בשנה שעברה (פלאש 90 ,אדי ישראל)

יחד עם זאת נרשמה בחודשים האחרונים פריצת דרך טכנולוגית, שעשויה להציל חיים ביישובים הסובלים מירי של פצצות מרגמה. מערכת התרעה מיוחדת שפיתחו במערכת הביטחון והופכת בימים אלה למבצעית צפויה לספק לתושבים זמן התרעה נוסף במקרה של ירי. המערכת המותקנת ביישובים כיום מספקת התרעה של שניות בודדות בלבד, שבמקרים רבים עשויות להוות הבדל של חיים ומוות.

מערכת ההתרעה מפצמ"רים תהיה מבצעית עד סוף השנה בעוטף עזה. היא כבר נפרסה בכמה אזורים ועדיין בניסויים. מדובר במכ"ם קצר טווח שיודע לאתר את הנקודה ממנה נורית הפצצה ולהעריך את זמן הנחיתה. בכך זמן ההתרעה יתארך.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: משרד האוצר אינו מכיר את התכנית האמורה. מבירור שנערך בעקבות פניות מכלי התקשורת, עולה כי הנושא נמצא בשלבי דיון ראשוניים במועצה לביטחון לאומי.