למה הופסק השימוש במערכת ההגנה?

מערכות הגנה של התעשייה האווירית נפרשו בזמן חירום ב"צוק איתן" והתריעו בהצלחה על נפילת פצמ"רים. אלא שבמכרז של משרד הביטחון וצה"ל שפורסם באחרונה, זכתה דווקא מערכת אחרת שטרם נוסתה עדיין. ח"כ חיים ילין הגיש שאילתה לשר הביטחון בעניין. משרד הביטחון: "ההצעות נבחנו הן בהיבט הטכני והן בהיבט הכלכלי"

פצמ"ר, אילוסטרציה (רויטרס)

מדוע מערכת הביטחון לא בחרה במערכות ההגנה שהוכיחו את עצמן ב"צוק איתן"? שמונה מערכות של התעשייה האווירית המתריעות על ירי פצצות מרגמה נפרשו בזמן חירום במהלך המבצע הצבאי בקיץ שעבר. שנה לאחר המבצע, בהליך מסודר של מכרז, החליטו בצה"ל ובמשרד הביטחון לפרוש מערכת הגנה ישראלית אחרת, זאת למרות העובדה שהמערכות שנוסו פעלו בהצלחה יתרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המערכות שנפרשו התריעו זמן קצר לפני נפילת פצצות המרגמה, ואפשרו לאנשים שעמדו סמוך להן לתפוס מחסה ולהינצל מפגיעת הפצצות. עם תום המבצע, המערכות נלקחו ומשרד הביטחון הוציא מכרז מסודר, בו השתתפה גם התעשייה האווירית.

אלא שהמערכת הקיימת שהוכיחה את עצמה לא נבחרה. משרד הביטחון וצה"ל בחרו בחברה אחרת וח"כ חיים ילין הגיש על כך שאילתה לשר הביטחון משה יעלון. הוא תהה מדוע נבחרה מערכת שלא באמת קיימת ושאינה מבצעית באותה רמה של התעשייה האווירית.

גורמים במערכת הביטחון הסבירו כי משרד הביטחון אמנם מוציא את המכרז, אבל לטענתם הצבא הוא זה שעושה את הבחירה המקצועית. לדבריהם, מי שנותן את הדרישה המבצעית למה שנדרש הוא צה"ל.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "במסגרת המכרז שקיימה מערכת הביטחון, נבחנו ההצעות שהתקבלו הן בהיבט הטכני והן בהיבט הכלכלי. בניסויים יעודיים, נמצאה המערכת שהציעה ראדא כעדיפה ומתאימה יותר לצרכים המבצעיים. פרויקט קיצור ההתרעה לעוטף עזה הוכרז כפרויקט לאומי, וככזה קיבל את כלל הקשב והתעדוף הנדרשים. מערכת הביטחון ממשיכה את הפרויקט כדי לטייב את הביצועים, ובמסגרת זו אכן מבוצע ניסוי במערכות, אשר פריסתן תורחב בהמשך השנה בהתאם למסקנות הניסוי. במערכת הביטחון פועלים כל העת על מנת למצוא פתרונות יעילים לכל אתגר מבצעי מתוך מחויבות לשמירת חיי האזרחים".

מדובר צה"ל טרם נמסרה תגובה.