בשל מחסור בשינה: הוכר כנכה צה"ל

פעילות מבצעית מאומצת גרמה ללוחם צנחנים ללקות במחלת האפילפסיה. כך עולה מחוות דעת רפואית שחוברה בעניינו, ואומצה על ידי משרד הביטחון שהכיר בחייל כנכה צה"ל. בתביעה שהגיש תיאר החייל את רצף האירועים האינטנסיבי שקדם להתקף הראשון לאחר שלא ישן במשך ימים

אילוסטרציה (רויטרס)

לוחם צנחנים לשעבר שאובחן כחולה אפילפסיה, הוכר כנכה צה"ל לאחר שחוות דעת רפואית קבעה כי המחלה נגרמה לו בעקבות חוסר חמור בשינה במסגרת פעילותו המבצעית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הלוחם התגייס לצה"ל בשנת 2009 עם פרופיל 97 כשהוא בריא לחלוטין, ובמסגרת הכשרתו סיים קורס מ"כים והתקדם לתפקיד רס"פ של פלוגה מסייעת בגדוד 101 של הצנחנים. בתביעה שהגיש נגד משרד הביטחון באמצעות עו"ד ענת גינזבורג, תיאר החייל את האירועים שקדמו להתקף האפילפסיה הראשון שבו לקה במהלך שבוע של פעילות מבצעית מאומצת שבה השתתף בחודש נובמבר 2011 ברמת הגולן.

לאחר ששהה לטענתו בשטח אימון עם 20 מפקודיו, חזר הלוחם לבסיס שם המשיך לעבוד עם חייליו עד השעות המאוחרות של הלילה. בבוקר המחרת היה צפוי החייל לצאת לחופשת השבת, אולם בעקבות אירועים בגזרה הצפונית הוא הוקפץ יחד עם חייליו ליממה שלמה של פעילות מבצעית שאת כולה העביר בערנות מלאה בתוך נגמ"ש.

גם כאשר שב מהפעילות אל הבסיס, נשלח הלוחם לטענתו להכנה לקראת תרגיל מבצעי שאליו נשלח זמן קצר לאחר מכן ונמשך כ-12 שעות נוספות. רק בשעה חמש בבוקרו של היום השלישי מאז ישן בפעם האחרונה הצליח הלוחם לעצום את עיניו. כעבור שעה בלבד התעורר חברו לחדר של החייל לאחר שהרגיש כי הוא בועט בו מתוך שינה. רק לאחר שהביט בו הבחין כי חייל למעשה מפרכס ומעלה קצף מפיו.

עו"ד ענת גינזבורג (יח"צ)

החייל הובהל אל מרפאת הבסיס, ממנה פונה אל בית החולים זיו שבצפת שם אושפז במשך מספר ימים. מאז לקה החייל בהתקפים נוספים ואושפז בבית החולים איכילוב, שם אובחן כחולה אפילפסיה. בחוות דעת רפואית שחיברה בעניינו קבעה הפרופ' מירי נויפלד המומחית בתחום כי החייל  לקה במחלה עקב חוסר שינה ובעקבות הלחץ הכבד שבו היה נתון לאורך התקופה.

בתחילה דחה משרד הביטחון את טענותיו של החייל, אך לאחר עיון בחוות הדעת הרפואית הוחלט לבסוף להכיר בו כנכה צה"ל. השבוע יתייצב החייל בפני ועדה מיוחדת לצורך קביעת שיעור הנכות שממנה הוא סובל.