תיעוד: לוחמי דובדבן עוצרים את רוצחי החקלאי

דובר צה"ל פרסם סרטון ובו נראים לוחמי דובדבן פושטים בנשקים שלופים על בית בכפר בית לקיא סמוך לרמאללה ועוצרים את שני החשודים ברצח דוד בר קפרא ז"ל. משפחתו של בר קפרא זועמת על טענת המשטרה כי הרקע לרצח פלילי: "הטענה חמורה, לא נשדד ממנו דבר"

זמן קצר לאחר שהמשטרה הודיעה על פענוח רצח החקלאי דוד בר קפרא ז"ל בשפלה לפני כשלושה שבועות, פרסם בצהריים (חמישי) דובר צה"ל את תיעוד מבצע מעצרם של שני החשודים ברצח בכפר הפלסטיני בית לקיא הסמוך לרמאללה על ידי כוח דובדבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שפורסם לאחר פיענוח הרצח על ידי ימ"ר מרכז, נראים לוחמי יחידת דובדבן עם אמצעים לראיית לילה כשהם מתמקמים מחוץ לבית מגורים בכפר. בשלב מסוים הם פושטים על הבית, נכנסים אליו עם נשקים שלופים ועוברים חדר-חדר עד למעצר החשודים.

"בסיומו של מבצע מורכב, בהובלת יחידת דובדבן ובהכוונת מודיעין מדויק של השב"כ, הצלחנו לסגור מעגל מהיר ולהביא למעצרם של שני החשודים", אמר מפקד חטיבת טפרים, אל"מ גיא ברגר. "נמשיך ונפעל כנגד כל פגיעה באזרחי ישראל".

(דובר צה"ל)

"רקע פלילי? מדובר בפעילי טרור"

למרות שבשב"כ הגדירו את שני החשודים "פעילי טרור עממי", במשטרה ובשב"כ אמרו כי הרקע לאירוע היה פלילי ולא לאומני. משפחתו של דוד בר קפרא תקפה בחריפות את הטענה כי מדובר בניסיון שוד. "טענת המשטרה חמורה ובלתי מובנת לנו", נמסר בהודעה מטעם בני המשפחה.

"הקלות שבה נקבע כי מדובר בשוד שהשתבש, על סמך הודעת המחבלים בלבד, מעידה על ניהול חקירה בעייתי ביותר", אמרו. "אבא היה חקלאי פשוט, בעל כרם ענבים שעבד לפרנסתו. לא היו לו סכסוכים, לא חובות ולא היה עליו רכוש רב".

במשפחה אף הדגישו כי דבר לא נשדד מאביהם, למרות שהחזיק ברשותו כסף מזומן וכלי רכב. "כסף שהחזיק עליו לא נשדד והושב אלינו על ידי המשטרה. רכבו - טנדר בשווי של כ-100 אלף שקלים - לא נלקח", אמרו. "הכל נשאר במקום הרצח, כל הנסיבות מצביעות על כך שמדובר במניע לאומני ולא בשוד פלילי. לא נוותר, דמו של אבינו זועק. נילחם עד שהצדק והאמת ייצאו לאור ושהמחבלים יבואו על עונשם".

מוג'אהד עאצי בבית המשפט (חטיבת דוברות המשטרה)

הרוצחים עקבו אחרי בר קפרא

מעצר החשודים התאפשר בזכות תפנית בחקירה למחרת הרצח, לאחר ששלושה עדי ראייה, בהם קטין, עוכבו לחקירה.ע דותם של השלושה קידמה משמעותית את החקירה והובילה למעצרם של השוהים הבלתי חוקיים - עלאא עאצי ומוג'אהד עאצי. מהחקירה עלה כי מוג'אהד הועסק על ידי בר קפרא כחודשיים לפני הרצח. במשטרה אומרים כי השניים החליטו לשדוד אותו מאחר שבעונת הבציר של הכרמים נערך מסחר ער ובעלי החוות נוטים להחזיק סכומי כסף גדולים.

בחקירתם סיפרו החשודים כי בלילה שלפני האירוע נכנסו לישראל והגיעו לכרם של בר קפרא. הם נשארו לישון שם ולמחרת ביצעו החל משעות הבוקר המוקדמות תצפיות במטרה לוודא כי ברשותו של בר קפרא כסף מזומן.

סמוך לשעה 11:30 זיהו החשודים סוחר שרכש ענבים מבר קפרא והניחו כי יש ברשותו כסף מזומן, ולכן התקרבו אליו, איימו עליו ודרשו ממנו כסף. בעקבות התנגדותו ולאחר שלא גילו כסף על גופו, הכו אותו באמצעות מקלות עד שאיבד את הכרתו ואז נמלטו כשהם מותירים אותו מתבוסס בדמו. הוא פונה לבית החולים אסף הרופא במצב אנוש וכעבור מספר שעות נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. 

בהכנת הידיעה השתתפו עופר חדד, ברהנו טגניה, ניר דבורי ועזרי עמרם.