מסמכי מודיעין חושפים: כך חיסלה השייטת את הגנרל הסורי

7 שנים לאחר שחוסל מוחמד סולימאן, בכיר בצא סוריה ויד ימנו של הנשיא אסד, חושפים מסמכים מסווגים כי ישראל עמדה מאחורי מבצע ההתנקשות. המסמכים, שהדליף אודוארד סנואודן ופורסמו באתר The Intercept מתארים כיצד הרגו לוחמי הקומנדו הימי את סולימאן

מסמכים מסווגים חשפו מעורבות ישראלית. ארכ (דובר צה"ל)

חיסולו ב-2008 של מוחמד סולימאן, גנרל סורי שהיה עוזרו הקרוב של הנשיא אסד והאחראי לאספקת טילים המוגדרים כנשק שובר שוויון לחיזבאללה, עורר גל של תאוריות ושמועות, אך נותר תעלומה מסתורית - עד עתה. היום (רביעי) מפרסם האתר The Intercept מסמכים מסווגים של ה-NSA (הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי) החושפים כי ישראל עמדה מאחורי ההתנקשות ומפרט את התגלגלות המבצע הנועז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

את המסמכים שפורסמו הדליף אדוארד סנואודן, שאחראי לחשיפת תכנית המעקב הסודית של ה-NSA אחרי אזרחים אמריקנים באמצעות האזנות למכישירם ניידים וניטור תכתובות המייל שלהם.

לפי המסמכים הסודיים, בלילה של ה-1 באוגוסט 2008 חדרו מספר צוותים של שייטת 13 לסוריה דרך הים בסמוך לעיר הנמל טרטוס וירו למוות בגנרל מוחמד סולימאן, שהיה באמצע ארוחת ערב חגיגית בבית הנופש שלו בקרבת החוף. הדיווחים שהתפרסמו בתקשורת לאחר החיסול היו שסולימאן נפגע מירי בראשו ובצווארו ומת זמן קצר לאחר מכן מפצעיו.

אישור רשמי ראשון של מעורבות ישרלית. סנוא (SkyNews)

אחת הסברות סביב החיסול, הייתה כי סולימאן נרצח כתוצאה מסכסוך פנימי בממשל הסורי, אך המסמכים שפורסמו חושפים כי ישראל הייתה זו שעמדה מאחורי מבצע ההתנקשות. זו אינה הפעם הראשונה שצה"ל מוזכר בהקשר של החיסול, כשכבר בשנה שעברה טען חסן נסראללה כי סולימאן חוסל על ידי ישראל בשל מעורבותו במלחמת לבנון ה-2.

המסמכים שנחשפו היום הינם האישור הרשמי הראשון לכך שישראל הייתה אחראית למותו של הגנרל וקצינים בכירים לשעבר בסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי טוענים במסמכים כי ארה"ב גילתה על המבצע על ידי האזנות לרשת התקשורת של צה"ל, שאליה הייתה להם גישה לתקופה מסוימת בעבר.

בנוסף, חשפו המסמכים גם כי בביתו של סולימאן נמצא סכום שעמד על 80 מיליון דולר, סכום כסף כה גדול, שאסד חשש כי סולמיאן בגד בו ולכן הפסיק לחקור את ההתנקשות בסולימאן ועבר לחקור את צבירת הונו.

בטרם חוסל היה סולימאן המתווך בין איראן לחיזבאללה מטעם הממשל הסורי, שרצה לסייע בחימוש ובאימונים לארגון הטרור. בנוסף הוא היה אחד האחראים לבנייתו של הכור הגרעיני בדיר-א-זור שהופצץ, לפי פרסומים זרים, על ידי ישראל ב-2007.