במערב מאשרים: "צבא אסד ירה טיל כימי נגד המורדים"

צבא סוריה הגביר בתקופה האחרונה את השימוש בגז כלור, אך הדבר בוצע עד כה בהטלת חביות כלורין ממסוקים. בעקבות הדיווח, בישראל עוקבים אחר המאמצים של ארגוני טרור קיצוניים במזרח התיכון להשיג נשק לא קונבנציונלי

הריסות בסוריה, ארכיון (cnn)

גורמי ביון במערב מאשרים היום (שלישי) כי סוריה ביצעה ירי של טיל כימי לעבר העיר דיר א-זור במזרח המדינה. על פי המידע שהתקבל במערב מדובר בגז כלור ועדיין לא ברור מה היה היקף הפגיעה על הקרקע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צבא סוריה הגביר בתקופה האחרונה את השימוש בגז כלור, אך הדבר בוצע בהטלת חביות כלורין ממסוקים. הדיווח היום על ירי טיל נחשב חריג. צבא אסד משתמש בגז כלור מכיוון שהוא אינו אסור בשימוש על פי האמנה למניעת שימוש בנשק כימי. השפעתו נחשבת מוגבלת אך עדיין מסוכנת.

על פי הנתונים שנמצאים בידי הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אסד התפרק מ-95% מהנשק הכימי שברשותו, אך עדיין לא ברור מה עלה בגורלם של כמה עשרות טונות שהוחזקו במתקן צבאי ליד דמשק, ולא ידוע אם הם הושמדו כמו שדיווחו הסורים או שהוחבאו לשעת חירום. כמו כן נשאלת השאלה מה יקרה מקום מסתור כזה ייחשף או ייכבש בידי המורדים.

"ישראל תצטרך לבצע הערכת מצב מחודשת"

בישראל עוקבים אחר המאמצים של ארגוני טרור קיצוניים במזרח התיכון להשיג נשק לא קונבנציונלי. גורם ביטחוני אמר באחרונה בשיחות סגורות כי ייתכן ובישראל יצטרכו לבצע הערכת מצב מחודשת בכל הקשור ליכולות גורמים עוינים במזרח התיכון להחזיק, לפתח ולהשתמש בנשק כימי.

בחודשים האחרונים תפסו לוחמי דאע"ש כמה טונות של נשק כימי בלוב. קדאפי השאיר לפחות שלושה אתרים לייצור נשק כימי, ובהם כ-20 טונות של גז חרדל. עם זאת עדיין לא ברור מהן כמויות הנשק הכימי הקיימות במדינה, וכמה מהן נפלו לידי הגורמים הקיצוניים.

ולא רק בלוב. גם בחבל הכורדי בצפון עירק מעריכים שדאע"ש השתמש בנשק כימי בלחימה. מועצת הביטחון של החבל הכורדי מסרה בהצהרה רשמית לסוכנות הידיעות רויטרס כי כוחות הפשמרגה לקחו דגימות אדמה ובגדים אחרי פיגוע התאבדות של דאע"ש בצפון עירק בינואר. לדבריה בדיקות מעבדה מצאו בדגימות כלורין, דבר שעשוי להצביע על כך שהוא שימש את דאעש כנשק בפיגוע.

"דאע"ש פועל להשגת נשק כימי", ארכיון (רויטרס)

הערכה: דאע"ש פועל לייצור "פצצה מלוכלכת"

בחודש שעבר חוסל מומחה נשק כימי של ארגון דאע"ש בעירק. בצבא ארה"ב מעריכים כי המומחה אבו מאליק, מהנדס שעסק בתחום הנשק הכימי עוד מתקופת שלטונו של סדאם חוסיין, נהרג באחת מחמש המתקפות האוויריות על העיר מוסול בשבוע שעבר. כבר עם הצטרפותו לדאע"ש, בקיץ 2014, עלה החשש כי ישתמש בידע שברשותו כדי לפגוע באוכלוסייה אזרחית.

בשירותי הביון האוסטרליים נפוצה ההערכה כי אנשי דאע"ש הצליחו להשיג כמות מספקת של חומר רדיואקטיבי ממתקנים שכבש הארגון, כדי לייצר "פצצה מלוכלכת", בעלת יכולות השמדה המונית. שרת החוץ האוסטרלית, ג'ולי בישופ, שחשפה את המידע, אמרה כי החומרים נלקחו מבתי חולים ומרכזי מחקר ממשלתיים באזורים שנכבשו על ידי דאע"ש.