פרשת מנגיסטו: ההונאה של חמאס

פרסום ראשון: שבועות לאחר שעבר לעזה, ניסתה ישראל להחזיר את אברה מנגיסטו בחשאי. חמאס הסכים לבקשה - וניסה להעביר לישראל אזרח אריתראי. החיילים זיהו שלא מדובר במנגיסטו והחזירו את האיש לעזה

אברה מנגיסטו

רק בסוף השבוע הותר לפרסום כי הצעיר הישראלי אברה מנגיסטו עבר לעזה לפני כ-10 חודשים. בישראל הפנו אצבע מאשימה לעבר חמאס, שלדבריהם מחזיק במנגיסטו ובאזרח ישראלי ששמו לא הותר לפרסום. הערב (שני) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי בוצע בעבר ניסיון רציני להחזיר את מנגיסטו מעזה, זמן קצר לאחר שמנגיסטו חצה את הגדר, אך חמאס רימה למעשה את ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מספר שבועות אחרי שאברה מנגיסטו עבר לרצועת עזה, התקיימו מגעים בין צה"ל לחמאס שבו דרשו מארגון הטרור להחזיר אותו לישראל על בסיס הומניטרי. חמאס השיב בחיוב, במה שהתברר כתרגיל הונאה: אנשי חמאס אמרו שיעבירו את "האתיופי", כפי שכינו את מנגיסטו.

חיילי צה"ל המתינו במעבר ולקראתם הגיע אדם שחום עור: כשהגיע למעבר התברר שמדובר באזרח אריתראי שעבר לעזה ממצרים למטרות עבודה. מקור בכיר הדגיש כי החיילים זיהו שלא מדובר במנגיסטו וסירבו לקבל אותו - והמתחזה הוחזר לרצועת עזה. בימים האחרונים טען חמאס כי מנגיסטו עבר לטיפול במצרים - טענה שהתבררה כלא נכונה.

הנחת העבודה בישראל היא שחמאס מחזיק בשני הישראלים. בישראל ערכו בירורים מקיפים עם מצרים כדי לבדוק האם אחד מהשניים עבר אליהם והתשובה המצרית החד משמעית הייתה לא. לאורך החודשים האחרונים עורבו ממשלות זרות וארגונים בינלאומיים בניסיונות להביא לשחרורם, אך ללא הצלחה.

מנגיסטו והישראלי השני המוחזק בעזה

יעלון: אין עסקה, דורשים שחרור הומניטרי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע בסוף השבוע לראשונה לבית משפחת מנגיסטו באשקלון ואמר כי ישראל תעשה הכל כדי להחזיר את הישראלים הביתה. "לא נרפה, נעשה מה שצריך", הסביר.

היום הבהיר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי בשלב זה אין עסקה להשבת מנגיסטו והישראלי הנוסף: "אנחנו דורשים מחמאס להביא להחזרתם של הישראלים ללא תנאים", אמר במהלך כנס בנושא "עשור להתנתקות" של המכון הישראלי לדמוקרטיה ו"מקור ראשון".

יעלון הוסיף כי ישראל פעלה להשבת השניים מהרצועה על רקע הומניטרי, אולם הניסיונות לא צלחו עד כה ונכון לשלב זה - אין עסקה על הפרק. "שני ישראלים מוחזקים בעזה, שניהם עברו ביוזמתם, אחד בספטמבר והשני באפריל האחרון ושניהם לא בריאים בנפשם", הסביר יעלון.

"דורשים שיחזרו ללא תנאים". יעלון (עדן מולדבסקי/משרד הביטחון)

"אנחנו ניסינו גם דרך הפעילות שלנו וגם דרך האיפול התקשורתי להביא לחזרתם הביתה על בסיס הומניטרי", הדגיש שר הביטחון. כמו כן יעלון ציין שישראל רואה בחמאס כאחראי להשבת השניים לשטח ישראל.