הרמטכ"ל: "לגבות, אבל לאפשר לחקור"

בפתח ישיבת פורום מטכ"ל התייחס רא"ל איזנקוט לשורת החקירות של קצינים בכירים ואמר כי יש לאפשר למוסדות החקירה של צה"ל לעשות עבודתם "ללא הפעלת לחצים". הוא הדגיש: "חובתנו לגבות את המפקדים שלחמו וקיבלו החלטות לא פשוטות, בתנאי קרב"

איזנקוט (מרים אלסטר, פלאש 90)

הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט מתייחס היום (שני) לראשונה לחקירותיהם של קציני צה"ל בעת האחרונה, זאת לאחר הפרסום על החקירות בעניינם של מח"ט בנימין אל"מ ישראל שומר שירה למוות בצעיר פלסטיני שיידה אבנים לעבר רכבו ומפקד גדוד שריון סא"ל נריה ישורון על פקודה שניתנה במהלך מבצע צוק איתן לירי "מטח כבוד" לזכר לוחם שנפל. "חובתינו לגבות אותם", הצהיר איזנקוט, "אך גם לאפשר לצה"ל לחקור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח פורום קציני המטה הכללי, אמר הרמטכ"ל כי "לצה"ל מוסדות חקירה וצריך לאפשר להם לחקור כל חשד ללא הפעלת לחצים. גיבוי למפקדים יינתן תמיד במקום שבו לא התגלתה רשלנות או עבירה פלילית".

עוד הוסיף הרמטכ"ל איזנקוט במהלך הפגישה עם קציניו הבכירים שהתקיימה הבוקר במחנה הקריה בתל אביב כי "זוהי החובה שלנו לגבות את המפקדים שלחמו וקיבלו החלטות לא פשוטות, בתנאי קרב ובנסיבות מבצעיות".

אל"מ שומר, ארכיון (חדשות 2)

אתמול פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי אל"מ שומר נחקר באזהרה בעקבות הירי שגרם למותו של הנער הפלסטיני שהשליך לעברו אבנים. במקביל פרסם ארגון "בצלם" תיעוד של התקרית שאירעה סמוך למחסום קלנדיה, והוא צפוי להיחקר שוב בעקבותה. בחקירתו הראשונה טען שומר כי חש בסכנה לחייו ופעל על פי הנהלים.

סא"ל ישורון, ארכיון (דו"צ)

החקירה השנייה שעלתה לכותרת היא זו של סא"ל נריה ישורון, שנחקר בחשד שבמהלך מבצע "צוק איתן" הורה לירות לעבר מרפאה בעזה. החשד הוא כי הפקודה ניתנה כנקמה על מותו של מפקד מהגדוד סרן דמיטרי לויטס ז"ל. חיילים ששירתו תחת פיקודו של ישורון טוענים בתוקף שהמרפאה שימשה כעמדה של חמאס.

ובמקביל לשתי החקירות הללו נמשכת בדיקת מספר תקריות מהמערכה הצבאית בעזה. על פי דיווח בגלי צה"ל, עד כה נחקרו שישה קציני צבא באזהרה בעקבות שורה של אירועים מ"צוק איתן", כשהבכיר מביניהם הוא קצין בדרגת אלוף משנה ששימש כמפקד חטיבה.  

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני