עדויות מתקרית הירי של מח"ט בנימין: "הצעיר הפלסטיני אחז משהו חשוד ביד"

שבוע לאחר התקרית שבה ירה והרג מח"ט בנימין צעיר פלסטיני שיידה אבן לעבר מכוניתו, עדויות מהשטח מצביעות על כך שהירי הראשוני לעברו היה ככל הנראה בגדר "נוהל מעצר חשוד". בהמשך, בוצע לעבר הנער ירי על מנת לפגוע, לאחר שהחזיק בחפץ חשוד בידו. מוקדם יותר היום חשפנו כי המח"ט נחקר באזהרה במצ"ח לאחר התקרית

"הצעיר הפלסטיני שנהרג אחז בידו חפץ חשוד": כך עולה מעדויות ומתחקירים שערך צה"ל, שבוע לאחר התקרית בה ירה והרג מח"ט בנימין נער פלסטיני שיידה אבן על מכוניתו סמוך לרמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד התקרית שחשף היום ארגון "בצלם", ושנועד להוכיח דווקא שהירי לעבר הפלסטיני בוצע ללא סיבה ממשית לכאורה, נראה הנער שנורה ונהרג משליך אבן לעבר מכוניתו של המח"ט מטווח קרוב. האבן מנפצת את השמשה הקדמית, חודרת פנימה - ולמעשה, לאור מה שעשה הצעיר ושתועד במצלמות, הירי שבוצע לעברו היה מיותר.

אלא שממה שעולה מהשטח ולא נראה בתיעוד, מהעדויות של מפקדי החטיבה ואנשים שהיו בסמוך לאל"מ ישראל שומר בזירה מצטיירת תמונה אחרת לגמרי: לדבריהם, הירי הראשוני שבוצע לעבר הצעיר היה בגדר "נוהל מעצר חשוד". בהמשך, ולאחר שהצעיר נס על נפשו, הוא הסתובב כשהוא אוחז בידו דבר מה שנראה חשוד - ולכן לא היה מנוס אלא לירות בו, גם אם מטווח קרוב.

אל"מ שומר והרכב שנרגם באבנים (חדשות 2)


לאחר הירי, שכתוצאה ממנו נפגע הנער בפניו ובגבו, הוא הושאר בזירה - מבלי שאספו אותו או שהוגשה לו עזרה, מה שנוגד את פקודות צה"ל.

אחרי התקרית: המח"ט נחקר באזהרה במצ"ח

מוקדם יותר היום, חשפנו כאן בחדשות 2 Online כי המח"ט, אלוף-משנה ישראל שומר, נחקר באזהרה במצ"ח. בחקירתו טען אל"מ שומר כי חש שהיה בסכנה וכי פעל על פי הנהלים. הוא התייעץ עם עורך דין בעניינו.

רכב המח"ט שנפגע (חדשות 2)

בצה"ל טענו כי בתקרית הותקף כוח צה"ל בכפר א-ראם באבנים ובסלעים גדולים על ידי המון זועם. במהלך התקיפה חשו החיילים בסכנה לחייהם, לכן מפקד הכוח, אל"מ שומר, ביצע נוהל מעצר חשוד כלפי אחד הצעירים, ירה ופגע בו. הפלסטיני שנפצע פונה לבית חולים ברמאללה, שם על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים הוא מת מפצעיו.

הפלסטינים, לעומת זאת, טענו כי הצעיר שנהרג, מוחמד אל קסבה, בן 17, נורה ע"י כוחות צה"ל אחרי שניסה לטפס על חומת ההפרדה - ולא עקב כך שיידה אבנים לעבר הכוח שבראשו עמד מח"ט בנימין. אל קסבה היה בדרכו לתפילת יום שישי במסגד אל אקצה - ונורה כשעשה את דרכו למחסום.