ארדן: "אסור לישראל לשחרר מחבלים"

השר לביטחון פנים אמר כי צריך לעשות הכל כדי להחזיר את שני הישראלים שכנראה מוחזקים בעזה וקרא להכביד את תנאי אסירי חמאס, אך הבהיר: "אסור לשחרר מחבלים שחוזרים אחר כך לעשות פיגועים". על התאבדות תנ"צ ברכה אמר: "אקים ועדת בדיקה"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס הערב (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות" לפרשת הישראלים המוחזקים בעזה - אברה מנגיסטו ותושב הפזורה הבדואית ששמו טרם הותר לפרסום - והבהיר: "לישראל אסור לשחרר מחבלים תמורת החזרתם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ארדן אמר כי ישראל צריכה לעשות הכל ולהפעיל לחץ על חמאס כדי להביא לשחרורם של שני הישראלים וציין כי הוא מתכוון לקדם יוזמה שתביא לביטול האפשרות של אסירים ביטחוניים ללמוד בכלא.

"לשחרר מחבלים, לאור הפקת הלקחים מעסקאות קודמות? לא עוד", אמר. "ישראל צריכה לעשות הכל, אבל לא לשחרר מחבלים שחוזרים אחר כך לעשות פיגועים".

"להפעיל לחץ על חמאס, לא לשחרר אסירים"

גם ארדן, חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, הודה כי לא ידע על הישראלים שמוחזקים ככל הנראה בידי חמאס. "היה ראוי שחברי הקבינט יהיו מודעים לנושא. האם זה היה משנה את התוצאה? אני לא חושב. זה בא ממקום של דיסקרטיות כדי לא לאפשר לחמאס להגביר את הלחץ על הממשלה".

הוא התייחס בריאיון גם להתאבדותו של ראש יאח"ה תנ"צ אפרים ברכה ולהלם שגרמה בשורות המשטרה. "ביקשתי להקים צוות בדיקה משטרתי שיפיק לקחים וימליץ האם צריך שינוי חקיקה או שינו נהלים", אמר השר לביטחון פנים. "צריך שתהיה בקרה על קציני משטרה - גם על מצבם הנפשי".

ארדן הסביר כי "לא מדובר בחיפוש אשמים, אלא בצוות הפקת לקחים שיציא מנגנונים שיאפשרו תפקוד טוב יותר".

על מצבה של המשטרה שעליה הוא אחראי אחרי שורת הפרשיות המביכות שהביאו לפרישתם של כמה ניצבים בדקנציה של דנינו אמר: "יש תופעות קשות במשטרה שנובעות מכך שלאורך שנים הייתה הזנחה של המשמעת ושל החינוך לערכים. בנושאים האלה נצטרך לטפל ולעומק כי מצופה משוטרים לשמש סמל ודוגמה במעשיהם".

הוא אמר כי הוא מודע לכך שהציבור לא נותן אמון במשטרה: "המשימה שלי היא שהציבור יראה הרבה יותר משטרה ברחובות. אני מתכוון להחזיר את שוטרי המקוף לרחובות שתהיה נוכחות משטרה ויראו שוטרים מסיירים כדי שתחושת הביטחון תקבל מענה מיידי".