ראש הממשלה נתניהו: "נעשה הכל כדי להחזיר את הישראלים הביתה"

רה"מ נתניהו נפגש עם בני משפחת מנגיסטו בביתם באשקלון ועדכן אותם בדבר המאמצים להשיב את בנם ואת האזרח הישראלי הנוסף שנעדר בעזה. "לא נרפה, נעשה מה שצריך", אמר. קודם לכן התנצל ליאור לוטן על דבריו שעוררו סערה: "לא משקפים את ערכיי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אחר הצהריים (שישי) לבית משפחת מנגיסטו באשקלון כדי לעדכן את בני המשפחה בדבר המאמצים להשיב את בנם, שחצה את הגדר לרצועת עזה, הביתה. "אנחנו עושים הכל, כל מה שביכולתנו להחזירו לארץ, כפי שאנחנו בקשר גם עם משפחה של אזרח ישראלי נוסף", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"אנחנו עומדים כאן מול אויב מאוד ציני, מאוד אכזר, שמתכחש לחובה ההומניטרית הבסיסית להחזיר אזרחים תמימים בחזרה לארצם", הוסיף ראש הממשלה. "לא נרפה ונעשה כל מה שצריך כדי להחזיר אותם הביתה".

מתאם הממשלה לענייני שבויים אל"מ (במיל') ליאור לוטן הצטרף גם הוא לראש הממשלה בביקורו באשקלון. עם כניסתו לבית המשפחה התייחס לוטן לסערה שעוררו דבריו אל בני המשפחה אתמול. "בפגישה האחרונה נאמרו על ידי דברים שלא נכון היה לאומרם ואני מרגיש צורך עמוק להתנצל בפני המשפחה", אמר.

"הדברים שנאמרו אינם משקפים את דרך התנהלותי, את ערכיי ואת דרך חשיבתי וקל וחומר שאינם משקפים את דעתו של ראש הממשלה", הוסיף. "אני רוצה גם להבטיח למשפחה שאמשיך לפעול בכל דרך ובכל זמן כדי להביא למימושה של המשימה ולהשבתו המהירה ובבריאות של אברה לביתו ולמשפחתו".

"לוטן הוא גיבור ישראל"

בהקלטה שפורסמה אמש בערוץ 10, נשמע לוטן כשהוא מזהיר באגרסיביות יתרה את המשפחה שלא למתוח ביקורת על האופן שבו מטפלת המדינה בהשבתו של אברה מנגיסטו ולא להפנות אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה כדי שלא יצטרכו לשאת בתוצאות, כך כהגדרתו.

עם פרסום השיחה בין לוטן לבין משפחת מנגיסטו, הבהיר ראש הממשלה נתניהו כי הוא מתנגד לנזיפה. "אלו דברים שלא היו צריכים להיאמר", אמר. עוד קודם לכן קראו גורמים באופוזיציה, בהם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, לפטר את לוטן בשל דבריו.

מנגד, שר החינוך נפתלי בנט דווקא גיבה את לוטן. "צריך להפסיק את הציד, כולם טועים", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "ליאור לוטן הוא גיבור ישראל, עטור צל"ש בפעולה בה נפצע קשה על מנת לנסות לשחרר שבוי צה״ל מידי מחבלים. הוא שירת ביחידה והשתתף בפעולות לשחרור נחשון וקסמן וחטיפת דיראני ורבות אחרות. הוא הקדיש את חייו למען בטחון ישראל-למעננו".

"אתמול עשו לליאור לינץ'", כתבה הבוקר רעייתו שלומית בעמוד הפייסבוק שלה. "נכון, הפגישה הייתה מאוד טעונה והרוחות בה התלהטו שלא לצורך, אבל זאת לא הייתה גזענות ולא היו שום איומים. מי שמכיר את ליאור יודע שהוא לא גזען וגם המשפחה יודעת את זה".

אברה מנגיסטו, צעיר בן 26 מאשקלון, חצה ביוזמתו את גדר הגבול ב-7 בספטמבר - זמן קצר אחרי צוק איתן. לדברי חמאס הוא הוחזק בידיהם אך שוחרר. אזרח נוסף, תושב הפזורה הבדואית ששמו אסור בפרסום חצה את גדר הגבול לפני שלושה חודשים ומאז אבדו עקבותיו.