"לא ננהל משא ומתן לשחרור אסירים"

גורם ביטחוני בכיר מבהיר כי ישראל לא תיגרר לעסקה עם חמאס על החזרתם של אברה מנגיסטו והאזרח הנוסף שחצו את הגבול לעזה: "שחרור - רק על בסיס הומניטרי". משפחת מנגיסטו: "נתניהו התחייב שישראל תהפוך כל אבן"

"ישראל לא תנהל משא ומתן עם חמאס לשחרור אסירים" - כך אמר הערב (חמישי) גורם ביטחוני בכיר לאחר שהותר לפרסום כי שני אזרחים ישראלים חצו את הגבול לשטח רצועת עזה. "שחרור יתבצע על בסיס הומניטרי בלבד", הוסיף הגורם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אברה מנגיסטו, צעיר בן 26 מאשקלון, חצה ביוזמתו את גדר הגבול ב-7 בספטמבר - זמן קצר אחרי צוק איתן. לדברי חמאס הוא הוחזק בידיהם אך שוחרר. אזרח נוסף, תושב הפזורה הבדואית ששמו אסור בפרסום חצה את גדר הגבול לפני שלושה חודשים ומאז אבדו עקבותיו.

מנגיסטו והאזרח הנוסף שחצו לעזה

"נתניהו התחייב שיהפוך כל אבן"

דבריו של הגורם הביטחוני הבכיר באו בניגוד לאמירותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שטענו כי "ישראל לא תחסוך מאמצים בנושא". משפחת מנגיסטו מצידה ביקשה לתת הזדמנות נוספת לממשלת ישראל ולעומד בראשה, שלדבריהם "אמר שיעשה הכול כדי להחזיר אותו הביתה". המשפחה טוענת כי קיבלה התחייבות מנתניהו לפיה ישראל "תהפוך כל אבן" כדי להביא לשחרורו של הבן. נוסף על כך, הם מבקשים אות חיים כלשהי מאברה.

מוקדם יותר היום התייחסו נתניהו ויעלון לפרשה, ואמרו כי ישראל עושה הכל להשיב את אזרחיה לחיק משפחתם. "אנו פועלים להשבתם של שני הישראלים שחצו את הגדר לעזה ורואים בחמאס האחראי לשלומם", הצהיר נתניהו. "מיניתי נציג מטעמי לתאם את כלל הפעילות בנושא ואת הקשר עם המשפחות", הבהיר ראש הממשלה והוסיף כי אתמול שוחח עם הוריו ואחיו של אברהם מנגיסטו ואמר להם שמרגע היוודע המקרה, ישראל איננה חוסכת מאמצים להשיבו לישראל.

"קבענו להיפגש שוב בקרוב", הוסיף נתניהו ואמר כי הוא "מצפה מהקהילה הבינלאומית שמבטאת את דאגתה למצב ההומניטרי בעזה לצאת בקריאה ברורה לשחרור האזרחים ולדאוג להשבתם של האזרחים".

שר הביטחון יעלון, תלה את האחריות לגורל השניים בידי חמאס: "שני אזרחים ישראלים נמצאים ברצועת עזה, מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים להשיבם לחיק משפחתם. נפגשתי עם משפחתו של אברה מנגיסטו, עדכנתי אותה בפעולותינו וחיזקתי את ידיה. אנו נמצאים גם בקשר עם משפחתו של הישראלי הנוסף המוחזק ברצועה ומעדכנים אותה בהתפתחויות", הוסיף השר.