נתניהו ויעלון: "חמאס אחראי, ישראל פועלת להשבתם"

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון מתייחסים לראשונה לאזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס: "לא חוסכים מאמצים בנושא". בינתיים מודים מספר חברים בוועדת החוץ והביטחון: "כלל לא ידענו על הפרשה"

"רואים בחמאס אחראי לשלומם". נתניהו (חדשות 2)

"ישראל עושה הכל להשיב את אזרחיה לחיק משפחתם" - כך הבהירו היום (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, בהתייחסות פומבית ראשונה להיעלמותם של אברה מנגיסטו ואזרח ישראלי נוסף בן העדה הבדואית. השניים חצו את הגבול לרצועת עזה ולא ידוע מה עלה בגורלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו פועלים להשבתם של שני הישראלים שחצו את הגדר לעזה ורואים בחמאס האחראי לשלומם", הצהיר נתניהו. "מיניתי נציג מטעמי לתאם את כלל הפעילות בנושא ואת הקשר עם המשפחות", הבהיר ראש הממשלה והוסיף כי אתמול שוחח עם הוריו ואחיו של אברהם מנגיסטו ואמר להם שמרגע היוודע המקרה, ישראל איננה חוסכת מאמצים להשיבו לישראל.

"קבענו להיפגש שוב בקרוב", הוסיף נתניהו ואמר כי הוא "מצפה מהקהילה הבינלאומית שמבטאת את דאגתה למצב ההומניטרי בעזה לצאת בקריאה ברורה לשחרור האזרחים ולדאוג להשבתם של האזרחים".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, תלה את האחריות לגורל השניים בידי חמאס: "שני אזרחים ישראלים נמצאים ברצועת עזה, מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים להשיבם לחיק משפחתם. נפגשתי עם משפחתו של אברה מנגיסטו, עדכנתי אותה בפעולותינו וחיזקתי את ידיה. אנו נמצאים גם בקשר עם משפחתו של הישראלי הנוסף המוחזק ברצועה ומעדכנים אותה בהתפתחויות", הוסיף השר.

ישראל דורשת את השבתו. אברה מנגיסטו (חדשות 2)

רבים במערכת הפוליטית הופתעו: "לא ידענו, שמענו על הפרשה בתקשורת"

במהלך סיור בגבול הצפון התייחס לפרשה יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, שסיפר שהופתע אף הוא כששמע את החדשות: "ההתנהגות של חמאס היום היא חיקוי מדויק של חיזבאללה. הייתי שר החוץ וחבר בקבינט ובכל הפורומים המצומצמים ביותר והופתעתי לשמוע על המקרה. העובדה הזו מצביעה על כך שלא הייתה הפקת לקחים ממקרים קודמים שחלק מהם בדקתי בזמנו כיו"ר ועדת חוץ וביטחון".

ליברמן הביע תקווה שמנהלי המשא ומתן וחברי הקבינט יתנהלו בהתאם למסקנות ועדת שמגר שמונתה אחרי מקרה גלעד שליט: "מאז עסקת ג'ביריל ועד לאחרונה שילמנו מחירים בלתי סבירים, אני קורא להתנהל בהתאם למסקנות הוועדה".

"שילמנו די מחירים לא סבירים". ליברמן (פלאש 90 גילי יערי)

הנגבי: לא הכרתי את המקרה

מוקדם יותר הודה יו"ר ועדת החוץ והביטחון ויו"ר הקואליציה ח"כ צחי הנגבי כי גם הוא לא ידע על הפרשה: "תתפלא, אין לי מושג", השיב הנגבי בריאיון לניסים משעל ורינה מצליח ברדיו ללא הפסקה. "באמת התפלאתי וקראתי באינטרנט הבוקר את הפרטים, התקשרתי למנהל הוועדה ושאלתי אם דווח על העניין הזה. אני לפחות לא שמעתי על זה בחודש וחצי שאני מכהן בתפקיד".

לדבריו של הנגבי, ממה שהספיק לברר במהלך הבוקר, מדובר בדיווח של השב"כ שנמסר לוועדה - וכי בהתחלה אף הוצג כדיווח לא רציני: "הוא אמר לי שבעבר הסיפור הוצג כקוריוז - ומאז הוא לא שמע על כך דבר".

גם ראש השב"כ לשעבר החבר כיום בוועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), סיפר שהופתע בריאיון לגלי צה"ל: "שמעתי את הסיפור כמו כולם היום בתקשורת. ועדת חוץ וביטחון התחילה לעבוד ממש בשבועיים האחרונים, ועדכון בנושא הזה טרם קיבלנו".

ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני) פנה היום למבקר המדינה בדרישה שיבחן מדוע מודרו חברי הדרג הביטחוני הבכיר של המדינה מהסיפור ולא שמעו עליו כלל עד שדווח בכלי התקשורת: "לא יעלה על הדעת שנושא כזה רגיש יוסתר מהקבינט ומוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. אנו נאלצים לקושש פיסות מידע ותוהים מי נושא באחריות לחייהם של אותם ישראלים?".