"חמאס משקר, הם מחזיקים במנגיסטו"

גורם ביטחוני בישראל דוחה את הטענות כי חמאס שחרר את הצעיר מאשקלון לאחר שהתברר כי אינו חייל. "אנחנו מקווים שפרסום הפרטים עליו ועל האזרח הנוסף ייאלץ את חמאס לפתוח במו"מ". נשיא המדינה ריבלין: "פרשה כואבת"

חמאס מחזיק בו? מנגיסטו (חדשות 2)

שעות לאחר חשיפת הפרשה שנותרה מאופלת במשך חודשים ארוכים, אומר גורם ביטחוני בישראל כי חמאס משקר - ומחזיק באחד האזרחים הישראליים שנכנסו לרצועת עזה: להערכת הגורם, חמאס לא שחרר את אברה מנגיסטו בן ה-29 מאשקלון לאחר שהבין כי הוא אינו חייל, והארגון מחזיק בו עד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורם הביע תקווה כי פרסום הפרטים על מנגיסטו בכלי התקשורת לראשונה זה עשרה חודשים, ייאלצו את חמאס לפתוח במשא ומתן להשבתו ולהשבת האזרח הישראלי הנוסף, תושב הפזורה הבדואית.

בארגון הטרור טוענים כי מנגיסטו לא נמצא בחזקתם, אך אמרו שהחזיקו בו לזמן קצר לאחר שחצה את הגבול. הוא שוחרר, כאמור, לאחר ששוביו הבינו כי לא מדובר בחייל ושהוא בעצמו לא הבין היכן הוא נמצא - כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

"זו פרשה כואבת וקשה"

שר הביטחון נפגש לאחרונה עם משפחתו של מנגיסטו ועדכן אותם בהתפתחויות. את המשפחה ביקרו בכירים נוספים בהם גם ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, שהגיע היום לבית על מנת לתמוך בהם: "המשפחה עוברת תקופה קשה מאוד ואגף הרווחה של עיריית אשקלון מלווה אותם מהרגע הראשון. אנחנו מחזקים אותם ומקווים שאברה יחזור אל חיק משפחתו במהרה".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שנפגש בחודשים האחרונים עם בני המשפחה, התייחס היום לפרטי הפרשה שנחשפו לכלל הציבור ואמר כי מדובר בפרשה כואבת: "אנחנו מלווים את הפרשה מההתחלה, אני נמצא בקשר עם משפחת מנגיסטו ואני יודע כי כל הגורמים האמונים על כך עושים עבודתם נאמנה ועוקבים אחר העניין מרגע שאברהם חצה את הגדר".

ראש עיריית אשקלון עם בני המשפחה (חדשות 2)


לדברי ריבלין, "זהו מקרה שעניינו הומאני ואנו מצפים מהגורמים המחזיקים בו להתנהג בהתאם ולהשיבו כשבריאותו איתנה. מהמידע שקיים עולה שמנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה. אנחנו נמשיך ונעשה את כל המאמצים על מנת להביא את הפרשה לסופה בהקדם".

היום הותר לפרסום כי מנגיסטו טיפס על הגדר באזור זיקים ב-7 בספטמבר 2014, הגיע לידי ארגון הטרור - ולא ידוע מה עלה בגורלו. גורמים בישראל ניסו להביא לשחרורו של מנגיסטו, ככל הנראה מעורער בנפשו, במהלך התקופה האחרונה - אולם המאמצים עלו בתוהו. בנוסף למנגיסטו, אזרח ישראלי נוסף מצוי בעזה - בן מיעוטים שחצה אף הוא את גדר המערכת. מדובר בצעיר שחצה בעבר את הגבול לעזה מספר פעמים נוספות.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמית ולדמן, ניר דבורי, שושי חתוקה, אודי סגל וברהנו טגניה