"הכרזנו חניבעל, לא מוצאים את אחד הפרחים". הקלטות הקשר מ"יום שישי השחור" ברפיח

שנה לאחר מבצע "צוק איתן", נחשפים קטעים מרשת הקשר בקרב שבו נחטף סגן הדר גולדין ז"ל. "אחד הפרחים כרגע לא בקשר איתנו", דיווח המג"ד בעוד שהמח"ט וינטר חיכה לאות מהמנהרה - עד שנשמעו המילים הדרמטיות בקשר: "מצאנו ממצאים של הבחור שנחטף". עוד נחשף: תיעוד ממצלמת הקסדה של בניה שראל ז"ל

"יש היתקלות, ככל הנראה זיהוי מנהרה בתוך בית, יש לי פרחים בכוח; קטנה אני אתן לכם תמונת מצב מדויקת"

"אחד נעלם, תנוע למטה כמה שיותר מהר"

"כאן קודקוד, הוכרז חניבעל"

יום שישי, 1 באוגוסט 2014, אזור רפיח. ב-08:00 נכנסה לתוקף הפסקת אש למשך 72 שעות בין ישראל לחמאס. כשעה לאחר מכן, ב-09:05, נפתחה אש מחבלים לעבר כוח של פלס"ר גבעתי שעסק בפעילות לאיתור מנהרות. שלושה חיילים - רס"ן בניה שראל, סגן הדר גולדין וסמ"ר ליאל גדעוני - נהרגו. גופתו של גולדין נחטפה. היום (שלישי) הותרו לפרסום ההקלטות המצמררות של רשת הקשר מאחד הקרבות הקשים ביותר בצוק איתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהקלטות ניתן לשמוע את הקריאה לעזר בקשר ממפקד הגדוד, סגן-אלוף אלי ג'ינו: "יש לנו פרחים (פצועים), תכף אני אסביר לכם איזה...יש לנו פרחים, תכניסו כוח חילוץ אם יש לכם, תקצרו זמן". לאחר מכן ניסו בחמ"ל להבין את כיוון ההימלטות של המחבלים. ג'ינו השיב: "לפי דעתי הם ברחו מערבה".

בהמשך הועבר עדכון על מצב הנפגעים בקרב. קצין האג"ם דנינו סיפר: "ידוע על 'מלוכלך' (מחבל) אחד שהתאבד, הוא כרגע הרדוף (הרוג). ידוע על עוד מלוכלך שכוחות עדיין במגע איתו, כמו כן שני פרחים לכוחותינו; עדיין לא ברורה לנו תמונת מצב של הפרחים".

בשלב הזה מצטרף לשיחה בקשר מפקד החטיבה אלוף-משנה עופר וינטר. "תשתמשו בכבדים שלכם...יפה מאוד...אני רואה את זה. כמו כן, יש שם פירים של מנהרות, תנסו לנטרל אותם ברגע שתוכלו". וינטר הזהיר: "האזור מלא במנהרות תת-קרקע".

דנינו השיב: "אחד הפרחים כרגע לא בקשר איתנו, ככל הנראה במרחב של הפיר". כעבור שניות ספורות הוא הוסיף: "הכרזנו חניבעל, לא מוצאים את אחד הפרחים, כרגע חותרים למגע לאחד הפירים".

"נמצאו ממצאים". הדר גולדין ז"ל

ההכרזה על אחד הנהלים הדרמטיים ביותר בצה"ל הציתה הפגזה כבדה של האזור שאליו על פי החשד נחטף סגן הדר גולדין. "כאן קודקוד, הוכרז חניבעל", הכריז המח"ט וינטר. "קדימה, תתחילו, לעבוד על זה, קדימה, תחתרו למגע לשם, עבור. כמה שיותר מהר!".

סגן-אלוף ג'ינו עדכן כעבור מספר דקות מאזור הפיר: "כרגע זה לא בידיים שלנו. כלל הכוח סך-הכל תקין. אנחנו כרגע מאבטחים את המרחב, מאתרים פה את הפיר ומנסים לרדת אליו. התקדמנו לתוך המנהרה, יש עוד כוח שנכנס לקרוא להם; אנחנו לא מצליחים כרגע לתפוס אותם. הם עוד לא יצאו החוצה, אני כרגע צועק פנימה ומקווה שהם ייצאו לנו החוצה".

"החבר'ה מצאו ממצאים של החניבעל, עד כאן"

הדקות הספורות שחלפו הרגישו בוודאי כמו נצח לכוח בשטח. לאחר מכן דיווח ג'ינו, שיצא מהמנהרה, על מאמצי החיפוש שבזכותם זכה סגן איתן פונד בעיטור המופת. "כאן קודקוד, קבל: יצאתי כרגע מהפיר. חָבַרנו, החבר'ה אצלי בידיים, חוזרים חזרה". עוד לפני שהתברר מה מצא הכוח, צעק המח"ט וינטר בקשר: "קדימה, שיגיד לי שהם מחוץ לפיר, עבור. שיגיד לי כשהוא מחוץ לפיר - אני תוקף".

"מצאנו ממצאים של הבחור שנחטף", הודיע ג'ינו בקשר. "רות. החבר'ה שהיו בתוך הפיר חזרו, החבר'ה מצאו ממצאים של החניבעל, עד כאן".

יחד עם ההקלטות נחשף היום תיעוד ממצלמת הקסדה של רב-סרן בניה שראל ז"ל - שצולם באחד מימי הלחימה בטרם נפילתו בקרב ב"יום שישי השחור".