רקטות מסיני התפוצצו בעוטף עזה‎, אין נפגעים

התרעה נשמעה בחלק מיישובי עוטף עזה סמוך לשעה 16:20. צה"ל טוען כי רקטה אחת בלבד נפלה - התושבים שמעו וראו לפחות שלוש נפילות. ח"כ ילין: "שנתניהו יילחם בטרור כמו שהוא נלחם למען הגז"

ירי מסיני לעבר ישראל: סמוך לשעה 16:20 היום (שישי) נשמעה אזעקה בחלק מיישובי עוטף עזה ובחבל שלום. מצה"ל נמסר כי רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח, ולא גרמה לנזק או נפגעים, אך התושבים טוענים כי שמעו וראו שלוש נפילות לפחות. במערכת הביטחון דיווחו כי שיגור בודד בוצע מסיני. ארגון דאע"ש בסיני נטל אחריות לשיגור הרקטות לעבר ישראל, והודיע כי שיגר שלוש רקטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחצי האי מתנהלים קרבות עזים בימים האחרונים בין דאע"ש לצבא מצרים, וכעת מתעורר החשש כי הלחימה תזלוג גם לישראל. תושבי חבל שלום התבקשו להישאר במרחב המוגן למשך מספר דקות. אחד התושבים סיפר לחדשות 2: "שמענו את היציאה ושריקה מעל הבית", וטען כי נשמעו שלוש נפילות לפחות. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי נפילה אחת אותרה בסמוך לשטח המועצה ולא גרמה לנזק או נפגעים. לא הוצאו הנחיות מיוחדות לתושבי המועצה.

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, אמר כי "בימים האחרונים אנחנו עוקבים בדריכות אחר הארועים במצרים. צפינו שתהיה זליגה של האירועים לשטחינו והיום התממש התרחיש". ירקוני הוסיף כי הוא "נמצא בקשר שוטף עם הצבא וכרגע אין הנחיות מיוחדות לתושבים. אני סומך על הצבא ובטוח שהוא ינקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת להגן על ישובי הדרום ומצפה מהדרג המדיני לפעול בנחישות בכל הרמות על מנת שיתאפשר קיץ שקט במדינת ישראל".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב עוטף עזה, אמר בתגובה כי "את תושבי הדרום לא מעניין מהיכן מגיע הירי. ראש הממשלה פשוט לא עושה דבר". "מכיוון שראש ממשלת ישראל לא מוביל לאופק צבאי ומדיני ונגרר כל פעם מחדש, לא פלא שטילים ממשיכים להתפוצץ על תושבי עוטף עזה ודרום הארץ", הוסיף. "אני קורא לנתניהו להילחם בטרור כמו שנלחם למען הגז, להפסיק לשחרר סיסמאות ריקות מתוכן והלתחיל להוביל מהלכים לכיוון של אופק מדיני ביטחוני".

הבוקר סגר צה"ל לתנועה את כביש 12 בדרום "משיקולים ביטחוניים". מדובר צה"ל נמסר כי "סגירת הכביש באופן זמני נעשית בהתאם להערכות מצב, משיקולי ביטחון ומתוך מחויבות לשמירה על ביטחונם של תושבי מדינת ישראל". עוד הדגישו בצה"ל כי הצבא "ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל ויעשה כל שביכולתו על-מנת לשמר את שגרת החיים ולמנוע פגיעה במרקם החיים של תושבי האזור".

ברקע ההחלטה עומדת ההסלמה באזור סיני, לאחר שעשרות חיילים מצרים נרצחו בידי אנשי דאע"ש. בישראל מיהרו להאשים את חמאס במעורבות בפעולה, אך גורם המקורב לצמרת חמאס אמר היום כי "דאע"ש הוא גם אויב שלנו, יש לנו אויב משותף עם מצרים".

ישראל: "גם אם חמאס לא ירה, הוא אחראי"

גם ביום ראשון התרעת צבע אדום ביישובי המועצה האזורית חוף אשקלון. התושבים דיווחו כי לא שמעו קולות נפץ וככל הנראה מדובר באיכון שווא של המערכות.

בשבועות האחרונים נאלצו תושבי הדרום לשוב למציאות העגומה של "טפטוף" הרקטות לעבר שטח ישראל, רבים מהם נאלצו לרוץ למקלטים בהישמע האזעקה, מחשש שמדובר בירי נוסף מהשטח הפלסטיני. ארגון המזוהה עם דאע"ש לקח אחריות על אירועי הירי, אך בישראל הפנו אצבע מאשימה כלפי חמאס.

ארכיון (תום צרף)

בשבוע שעבר, בעקבות התחדשות הירי, החליטה הממשלה לבטל את היתרי הכניסה של תושבי רצועת עזה לישראל לתפילות יום השישי במסגד אל-אקצא בירושלים, זאת במסגת הקלות שניתנו לתושבים העזתיים לרגל חג הרמדאן.

ארכיון (תום צרף)

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, הסביר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הרקטות שנורו לאחרונה מבית חנון לישראל נפלו "לא רחוק ממעבר ארז", ועל כן תנועת האזרחים במעבר מסוכנת. לדבריו, המצב במעבר ארז איננו בטיחותי ועל כן ישראל ביטלה את מעבר התושבים בו.

מרדכי האשים את ארגון חמאס בירי הרקטות בשבועות האחרונים ובצעד שבא אחריהם - ביטול היתרי המעבר התושבים. עם זאת, האלוף הבהיר כי הוא איננו טוען שארגון חמאס הוא זה ששיגר את הרקטות, אך הוא הנושא באחריות לכך מכיוון שהשליטה על רצועת עזה נתונה בידיו.

ניר דבורי, תמיר סטיינמן וירון שניידר השתתפו בהכנת הידיעה.