גיבוי למח"ט בנימין: "אבנים הורגות, הוא פעל כמצופה"

לאחר התקרית סמוך למעבר קלנדיה בה מפקד החטיבה ירה והרג פלסטיני שיידה אבנים לעבר כוח צה"ל, במערכת הפוליטית מגבים את פעולתו המהירה. "הקם להורגך, השכם להורגו. הוא הגן על חיי חייליו", כתב השר בנט. הפלסטינים טוענים: הצעיר נורה כשטיפס על גדר ההפרדה. הפרות סדר נרשמו במסע הלוויה של ההרוג סמוך לאזור התקרית

שעות לאחר התקרית בה נורה ונהרג צעיר פלסטיני שיידה אבנים לעבר כוח צה"ל, במערכת הפוליטית מגבים את מח"ט בנימין: אל"מ ישראל שומר, שהיה בין המפקדים והחיילים בכפר א-ראם הסמוך לרמאללה בעת המתקפה בה הושלכו אבנים וסלעים גדולים על הכוח, ביצע ירי לעבר אחד ממיידי האבנים - והרג אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט תמך בפעולות שנקט מפקד החטיבה בשטח וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הקם להורגך, השכם להורגו. אני מגבה באופן מוחלט את מפקד חטיבת בנימין שפעל מול מחבל על מנת להגן על חיי חייליו וחייו שלו. כך מצופה ממפקד בצה״ל לפעול. עם ישראל מאחוריך".

בנט הוסיף כי אין להיתמם וכי בתקרית הזו ניסה מחבל לרצוח יהודי: "היהודי הגן על עצמו והרג את המחבל. אבנים הורגות, תשאלו את אדל ביטון הי"ד". לדבריו הצטרף סגן שר הביטחון וחבר מפלגתו ח"כ אלי בן דהן שכתב: "יידוי אבנים זה מעשה טרור. אבנים הורגות. מח"ט בנימין הגן על עצמו".

"רק לפני כמה חודשים קברנו את אדל ביטון שנרצחה ע"י אותם מיידי האבנים", אמר ראש מועצת שומרון יוסי דגן בתגובה לאירוע. "מח"ט בנימין פעל באופן המתבקש מול אויב המבקש להרוג. אני קורא לשר הביטחון ולראש הממשלה לגבות את פעולת המח"ט לאלתר, ולהחזיר את תחושת הביטחון לתושבים", הוסיף.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, קרא לראש הממשלה ולשר הביטחון לגבות את המח"ט: "המחבל יידה סלעים על הרכב שלו - וסלעים הורגים. חיילי צה"ל צריכים להיות מסוגלים להגן על עצמם ולדעת שהדרג המדיני מגבה אותם לגמרי. אם מישהו לא מאמין שסלעים הורגים, שיילך לקבר של אדל ביטון, שמגיל שנתיים עד ארבע נאבקה על חייה אחרי שסלעים פגעו בה".

הפלסטינים טוענים: הצעיר נורה כשניסה לטפס על חומת ההפרדה

מצה"ל נמסר כי הכוח הותקף ידי המון זועם באבנים ובסלעים גדולים. במהלך התקיפה חשו החיילים בסכנה ממשית לחייהם, לכן מפקד הכוח, אל"מ שומר, ביצע נוהל מעצר חשוד כלפי אחד הצעירים, ירה ופגע בו. הפלסטיני שנפצע פונה לבית חולים ברמאללה, שם על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים הוא מת מפצעיו.

בעקבות התקרית נפתחה חקירת מצ"ח. הפרות סדר מעטות אירעו במסע הלוויה של ההרוג סמוך לאזור בו אירעה התקרית.

אזור התקרית

הפלסטינים טוענים כי הצעיר שנהרג, מוחמד אל קסבה, בן 17, נורה ע"י כוחות צה"ל אחרי שניסה לטפס על חומת ההפרדה - ולא עקב כך שיידה אבנים לעבר הכוח שבראשו עמד מח"ט בנימין. אל קסבה היה בדרכו לתפילת יום שישי במסגד אל אקצה - ונורה כשעשה את דרכו למחסום. שני אחיו, יאסר וסאמר, נהרגו בתקיפה של צה"ל במחנה הפליטים קלנדיה לפני 13 שנים.