הצצה לעיר התת-קרקעית שתסייע להילחם במנהרות

במהלך קרבות "צוק איתן" הפכו מנהרות חמאס לאיום ממשי ומסוכן במיוחד. במשך שנים מתכוננים בצה"ל לסכנה, וכעת נחשפת העיר התת-קרקעית שנבנתה במטרה לאמן ולסייע ללוחמים להיערך לעימות הבא

עמוק באדמה: שנה לאחר מבצע "צוק איתן", בצה"ל נמשך תהליך הפקת הלקחים בעקבות הקרבות הקשים בימי הלחימה. בחודשים האחרונים עמלו בצבא על בניית עיר שלמה, המדמה את שטח רצועת עזה ואת האיומים הטמונים בה. במסגרת ההכנות להקמתה של ה"רצועה" המדומה, נחפרו מנהרות תת-קרקעיות - הזהות למנהרות הטרור בהן עושים שימוש מחבלי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המנהרות התת-קרקעיות הוקמו בבסיס האמונים של פיקוד דרום במחנה צאלים. המתקן נועד לאמן את הלוחמים העתידים לתפוס את גזרת רצועת עזה והוא מאפשר להם ללמוד ולהכיר את השטח ברמה גבוהה.

בימוי של היתקלות במחבלים בתרגיל

באימון שנערך בבסיס בשבוע שעבר, תרגלו לוחמי חטיבת הצנחנים תרחיש במסגרתו מתפרצים מפיר מנהרה כ-15 מחבלים המנסים לחדור לשטח ישראל מרצועת עזה. הלוחמים נדרשו להתמודד עם המחבלים שצצו מתחת לאדמה, להתעמת איתם ולבסוף להביא לחיסולם.

"בתרגיל דימינו את התרחישים המורכבים שהחיילים והמפקדים עלולים להיתקל בהם במהלך הלחימה ברצועת עזה", הסביר מפקד בא"פ דרום, סא"ל ירון בוסקילה. "מדובר בתרחישים מאוד מגוונים, בין אם אלה איומי נ"ט, איומי צליפה, איומי המנהרות ואיומי חדירה".

"האימון צריך לדמות את המציאות בצורה המקסימלית", טען בוסקילה. "את האיומים המדומים בנינו בעקבות הלקחים שהופקו במבצע צוק איתן. מה שהחיילים פגשו באימון זה בדיוק מה שהם פוגשים בשטח".