מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "חמאס מסייע לדאע"ש בסיני"

אלוף יואב (פולי) מרדכי אומר כי לישראל "ידיעות ברורות על כך שחמאס תומך בארגון השייך למדינה האסלאמית". בריאיון לאל-ג'זירה הוא אף סיפק דוגמות למפקדים בארגון ש"השתתפו באופן פעיל בסיוע זה". על התיאום בין ישראל למצרים: "רק על פי הסכם השלום, מצרים עצמאית וחזקה"

פחות מיממה לאחר גל הטרור שהכה בחצי האי סיני וגבה את חייהם של יותר מ-70 חיילי הצבא המצרי - בישראל כבר יודעים למי להפנות את האצבע המאשימה. "יש לנו ידיעות ברורות על כך שחמאס תומך בארגון 'ולאיאת סיני' השייך לדאע"ש", הצהיר היום מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לרשת אל-ג'זירה בשפה הערבית, התייחס לשורת הפיגועים שזעזעה את צפון סיני וטען למעורבות ארגון הטרור העזתי. "בפיגועים האחרונים חמאס העניקה סיוע בנשק ובארגון לקבוצה התומכת בדאע"ש", אמר מרדכי. "יש לנו דוגמאות למפקדים בחמאס שהשתתפו באופן פעיל בסיוע זה. ואא'ל פראג' מפקד גדוד בזרוע הצבאית של החמאס הבריח פצועים מסיני לרצועת עזה".

אלוף מרדכי ביקש במהלך הריאיון להביע צער בפני העם המצרי על האבידות הרבות בקרב מול ארגון הטרור הרצחני. כאשר נשאל על התיאום בין שתי המדינות בעקבות המקרה אמר: "מצרים מדינה חזקה ועצמאית. התיאום הוא בין חמאס לקבוצה התומכת בדאע"ש".

מרדכי הוסיף ונתן דוגמאות לקשר בין שני הארגונים, קשר שכולל העברת ציוד ואימון פעילים למטרות טרור: "עבדאללה קיטשי הוא מאמן בכיר בזרוע הצבאית של החמאס והוא אימן פעילים של ארגון 'ולאיאת סיני'. לזרוע הצבאית של החמאס יש קשר עם דאע"ש. קשר בתחום הארגון והתחמושת. אני משוכנע בדברים שלי ויש לי הוכחות".

צבא מצרים בקרב על חצי האי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא להתחממות בדרום: במהלך סיור בקריית הסייבר בבאר שבע אמר כי"עד לפני כמה חודשים, כשאמרנו שדאע"ש מבצע פעולות על גבולותינו, היו אנשים ספקנים, והנה אנחנו רואים לנגד עינינו את דאע"ש פועל באכזריות בלתי רגילה גם בגבולנו הצפוני וגם בגבולנו הדרומי".

"ליבנו עם העם המצרי ואנו שולחים את תנחומינו לממשלת מצרים ולבני המשפחות שיקיריהם נפלו במאבק עם הטרור האכזרי", הוסיף, "הפעולות שאנו רואים מדאע"ש הן כאין וכאפס לעומת היכולות שבונה המשטר האירני. ברור שלא היה מישהו שחושב במוח צלול לתת לדאע"ש נשק גרעיני, אבל בשיחות שמנהלות המעצמות כרגע עם אירן הן נותנות לה את היכולת לפתח ארסנל של נשק גרעיני".

אחרי מתקפת הטרור הקטלנית, פתחו כוחות של צבא מצרים במבצע מקיף בצפון סיני בניסיון לנקות את האזור מתאי הטרור. חיל האוויר המצרי תקף מטרות של ארגון "אנסאר בית אל-מקדס" (זרוע דאע"ש בסיני) והרג לפחות 20 חמושים. בממשל בקהיר מבהירים בינתיים: "השגנו שליטה מלאה על אזור צפון סיני".

התקיפות האוויריות בוצעו באזור שבין שייח זוויד לרפיח המצרית, בצפון מזרח חצי האי, ועל פי הדיווחים במצרים כמה מבכירי הארגון חוסלו. הטלוויזיה המצרית שידרה תמונות של עשרות גופות של פעילי הטרור, שבהן רואים כי הם לבושים במדי צבא. "המצב נמצא בשליטה מוחלטת של הצבא", אמר מוחמד סמיר, דובר הצבא. "הרגנו קרוב ל-100 מחבלים, הכל תחת שליטה של הכוחות בשטח".