על רקע גל הטרור: נחשפה תשתית חמאס באזור שכם

בפעילות של שב"כ בסיוע צה"ל והמשטרה נחשפה בחודשים האחרונים תשתית טרור רחבה שפעלה בגזרת שכם ושנערכה לביצוע פעילות טרור. 40 פעילים נעצרו, בהם בכירים בחמאס שריצו בעבר עונשי מאסר. כספים בהיקף של מאות אלפי דולרים הועברו לטובת מימון פעילותה

בעוד בשטח מתגברים הפיגועים בגזרת יהודה ושומרון, הותר היום (רביעי) לפרסום כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, נחשפה בחודשים האחרונים תשתית רחבה של חמאס שפעלה בגזרת העיר שכם ובכפרים שסביבה. ראשי התשתית, ששימשו כמפקדת שטח אזורית, פעלו לחידוש פעילות חמאס בשומרון, לרבות הכשרת הקרקע לפעילות טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת חקירת חברי התשתית נחשפה גם חולייה צבאית של חמאס שנערכה לקראת קיום פעילות טרור, אך סוכלה בטרם הצליחה לפעול. במסגרת חשיפת התשתית נעצרו כ-40 פעילים, חלקם בכירי חמאס, כלואים לשעבר מספר פעמים, על רקע פעילות בחמאס, לרבות פעילות צבאית.

במהלך חקירת העצורים התברר כי חמאס פעל לחידוש פעילותו בשומרון באמצעות הקמת מפקדה מרכזית בשכם ובניית תשתית רחבה שכללה מינוי ראשי אזורים וחלוקת תחומי אחריות לקידום פעילות חמאס בתחומי החינוך, הכספים, המחקר המודיעיני והכשרת הקרקע לפעילות צבאית.

הכשירו את הקרקע לפעילות צבאית (רויטרס)


להסתרת פעילותם נקטו חברי המפקדה אמצעי זהירות רבים, בכלל זאת שימוש בכינויים, הסתייעות בשליחים, בתיבות דואר אלקטרוני ובכרטיסי זיכרון ניידים, וכן קיום מפגשים חשאיים של חברי התשתית.

החשיפה - עדות למאמצי חמאס להקים תשתית טרור נרחבת בגדה

עוד עלה בחקירות כי מי שעמד בקשר ישיר עם חברי המפקדה בשכם היה חוסאם בדראן השוהה בקטאר ומשמש כדובר הארגון וכאחראי ארגוני במפקדת חמאס. הקשר התבצע, בין היתר, באמצעות הקמת צירי קשר בדואר אלקטרוני, בהם הועברו הנחיות לפעילים בשטח. בדראן היה מעורב בקבלת ההחלטות לגבי גיוס בעלי התפקידים והעביר למפקדה כספים בהיקף של מאות אלפי דולרים לטובת מימון פעילותה.

החשודים נעצרו בסיוע צה"ל והמשטרה (חדשות 2)


בנוסף, הובילה החקירה לחשיפת חולייה צבאית של חמאס, שפעלה במחנה הפליטים פרעה באזור ג'נין, ושחבריה הודו ברכישת משקפת ואמצעי צבאי לראיית לילה לקראת פעילות טרור עתידית. הם הודו גם בקיום קשר עם פעילים של חזית ג'יבריל בסוריה ועם פעיל חמאס מרצועת עזה לצורך קבלת מימון לפעילות הטרור, שאותה התכוונו לקיים.

תיקי החקירה הועברו לבחינתה של התביעה הצבאית בשומרון, ובימים הקרובים צפוי כי יוגשו כתבי אישום חמורים כנגד המעורבים. הפרשייה חושפת פעם נוספת את המאמצים הרבים של הנהגות חמאס, בשטח ובחו"ל, להקים תשתית ארגונית רחבה, בעלת תקציב יציב ורציף, שתהיה מסוגלת לקיים פעילות עצמאית.