רצף פיגועים, אותה חוליית מחבלים?

הערכה: הפיגועים בדולב ושבות רחל, שגבו את חייהם של שני בני אדם, יחד עם הירי על אמבולנס בבית אל שבנס הסתיים ללא נפגעים - לא היו פעולה של מפגעים בודדים. יעלון: "הרשות מסיתה". ראש השב"כ: עלייה של 50% מדי שנה בטרור עממי מ-2012

חמאס עומד מאחורי הפיגועים?

בצה"ל אומנם לא מגדירים את שורת התקריות הביטחוניות האחרונות כאינתיפאדה, אך רצף של 7 פיגועים וניסיונות פיגוע בתוך 11 ימים מהווים הידרדרות ביטחונית מדאיגה - וקטלנית. עד כה גבתה שורת הפיגועים 2 הרוגים ו-6 פצועים, מתוכם 2 במצב קשה. כעת מתגבשת במערכת הביטחון הערכה ששלושת פיגועי הירי בבנימין בעת האחרונה קשורים כולם לאותה התארגנות טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני פחות משבועיים נרצח דני גונן ז"ל בפיגוע ירי בדולב ואדם נוסף נפצע. שלושה ימים לאחר מכן נפתחה אש לעבר אמבולנס של מגן דוד אדום בבית אל. רק בנס איש לא נפגע. אמש נרצח מלאכי משה רוזנפלד ושלושה בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע ירי באזור שבות רחל - כל שלוש תקריות הירי אירעו במרחב אחד, בסמיכות יחסית. הסמיכות הזאת ותחקירים נוספים מעלים כי ייתכן מאוד שמדובר בהתארגנות רחבה יותר ממפגעים בודדים.

אחת האפשרויות שנבדקת במערכת הביטחון היא שחוליה של חמאס היא שעומדת מאחורי הפיגועים האחרונים. השטח רחוק מלהיות רגוע - חמאס מנסה לשקם תשתיות ולהקים תשתיות חדשות ביהודה ושומרון. חקירת הפיגוע בשבות רחל בעיצומה, סגר הוטל על הכפרים הסמוכים אך ההערכה היא כי לכידת האחראים עלולה להיות עוד רחוקה.

מ-2012: עלייה של 50% בפיגועים מדי שנה

מוקדם יותר היום התייחס ראש השב"כ יורם כהן להסלמה הביטחונית בגזרת יהודה ושומרון. בתדרוך בפני ועדת חוץ וביטחון אמר כהן כי מאז 2012 נרשמה מדי שנה עלייה של 50% בפיגועי הטרור העממי. לשם השוואה, ב-2012 יצאו לפועל 683 פיגועים, לעומת 1834 בשנה שעברה. ב-2014 הצליחה ישראל לסכל 130 חוליות חמאס. עד כה במהלך השנה החולפת סוכלו 60 חוליות.

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום לגל הפיגועים האחרון והאשים את הרשות הפלסטינית. "אין לנו ספק שהגורם לכך הוא ההסתה של הרשות הפלסטינית שמנצלת את הימים שאנשים יושבים בבית ורואים סרטים ועושים מעשה", אמר.

יעלון הוסיף כי בעקבות הפיגועים האחרונים, ייפגעו ההקלות לפלסטינים ובהן ביטול ההקלה של כניסת נשים להר הבית בלא בידוק ביטחוני. עוד אמר כי "ישראל נוקטת אמצעי זהירות ומתגברת את כוחותיה במרחב יהודה ושומרון כדי להקשות את תנועתם של המפגעים".

זירת הפיגוע בדולב (מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)

לפנות ערב נאלצו הרופאים בבית החולים שערי צדק לקבוע את מותו של מלאכי משה רוזנפלד, תושב כוכב השחר בן 26, שנפצע באורח קשה בפיגוע הירי אמש בשבות רחל. "זה אסון לאומי גדול. תודה לכל אלה שהתפללו והתחננו להציל אותו", אמר בעצב אליעזר רוזנפלד, אביו של מלאכי שמת הערב מפצעיו. הלווייתו תערך מחר ב-11:00 בכוכב השחר.

תקרית הירי בקלנדיה

7 תקריות טרור ב-11 ימים:

• 30.6: צעיר פלסטיני נורה במעבר קלנדיה לאחר שפתח בריצה לעבר המאבטחים תוך קריאות "אללה אכבר".

• 29.6: מלאכי משה רוזנפלד נרצח ו-3 נפצעו בפיגוע ירי באזור שבות רחל.

• 29.6: חיילת נפצעה קשה לאחר שנדקרה על ידי פלסטינית במעבר רחל.

• 27.6: ירי לעבר אמבולנס באזור בית אל, אין נפגעים.

• 26.6: מחבל פותח באש לעבר אנשי מילואים במחסום בבקעה, אין נפגעים.

• 21.6: שוטר משמר הגבול נפצע קשה לאחר שנדקר על ידי מחבל סמוך לשער שכם בירושלים.

• 19.6: דני גונן ז"ל נרצח ואדם נוסף נפצע בפיגוע ירי סמוך לדולב.