תיעוד בלעדי: ההשתלטות על המשט

יממה וחצי אחרי שלוחמי שייטת 13 השתלטו על הספינה "מריאן" מול חופי עזה, פורסמו הערב במהדורה המרכזית תמונות מרגעי הדרמה בים שתועדו על ידי שליח חדשות 2 שהצטרף לפעילי המשט. הכתבה המלאה תשודר מחר

תמונות בלעדיות מההשתלטות על ה"מריאן": יממה וחצי לאחר שלוחמי שייטת 13 עלו על סיפון הספינה שהייתה בדרכה לחופי רצועת עזה, שליח חדשות 2 בספינה אוהד חמו מביא הערב (שלישי) תיעוד ראשון של המפגש בלב ים. קטעי הווידאו מהספינה אומנם הוחרמו, אך הצנזורה התירה לפרסם כמה מהם. הכתבה המלאה תשודר מחר במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפגש בין הספינה לחיל הים התבצע שלשום, סמוך לשעה 01:00 בלילה בין פורט סעיד לאל עריש, במרחק של כ-160 קילומטרים מרצועת עזה. ספינות חיל הים דרשו מהספינה לשנות כיוון לנמל אשדוד, ובשלב זה החל מעין משא ומתן בין קפטן הספינה וחבר הכנסת באסל גאטס לבין אנשי חיל הים. "הקפטן מבקש להעלות רק אדם אחד, לא חמוש, שידבר איתו", מכריז גאטס בפני אנשי חיל הים באמצעות מגפון.

(חדשות 2)

החיילים אומנם לא נתקלו כמעט בהתנגדות, אך בתיעוד ניתן לראות מאבק בינם לבין שניים מנוסעי הספינה שקשרו את עצמם לכלי השיט. החיילים נאלצו להשתמש באקדחי טייזר על מנת להשתלט עליהם, תוך כדי שהנוכחים צועקים "אתם תוקפים ספינה במים בינלאומיים".

"ישראל מבצעת שוב מעשה פיראטי"

"הפעולה בוצעה לאחר מספר רב של פניות למפליגים בכלי השיט בטווחים שונים בים", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על כלי השיט ולהשיטו לנמל אשדוד".

המריאן בנמל אשדוד (רויטרס)

מארגני המשט תקפו את ישראל על החלטתה לעצור את הספינה. באתר המשט נכתב כי "ישראל שוב מבצעת מעשה פיראטי בים התיכון". המארגנים הוסיפו כי "המהלך הזה מוכיח שצה"ל מכיר בכך שיש מצור ימי על עזה, למרות ההכחשה האחרונה ממשלת נתניהו כי קיים אחד כזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את חיילי ומפקדי חיל הים על עצירת הספינה, שלדבריו ניסתה להגיע לחופי עזה בניגוד לחוק. "במשט הזה אין דבר מלבד מפגן של צביעות ושקרים, שרק מסייע לארגון הטרור חמאס ומתעלם מכל הזוועות באזורנו", הדגיש נתניהו.