"הרשות מסיתה, ההקלות לפלסטינים ייפגעו"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ערך סיור ברמת הגולן שבו התייחס לפיגועים האחרונים, ותלה את האשמה ברשות הפלסטינית: "אנשים יושבים בבית ברמדאן, רואים סרטים בטלוויזיה ועושים מעשה". הוא הצהיר כי בשל האירועים יבוטלו כמה הקלות ובהן כניסות של נשים להר הבית בלא בדיקה ביטחונית

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ערך היום (שלישי) סיור ברמת הגולן והתייחס לגל הטרור האחרון. "בימים האחרונים, ימי הרמדאן, בוצעו שישה פיגועים. אין לנו ספק שהגורם לכך הוא ההסתה של הרשות הפלסטינית שמנצלת את הימים שאנשים יושבים בבית ורואים סרטים ועושים מעשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יעלון הוסיף כי בעקבות הפיגועים האחרונים, ייפגעו ההקלות לפלסטינים ובהן ביטול ההקלה של כניסת נשים להר הבית בלא בידוק ביטחוני. עוד אמר כי "ישראל נוקטת אמצעי זהירות ומתגברת את כוחותיה במרחב יהודה ושומרון כדי להקשות את תנועתם של המפגעים".

אמש נפצעו ארבעה צעירים מאש מחבלים שנפתחה לעברם סמוך לשבות רחל. במערכת הביטחון מעריכים כי בניגוד לאירועים הקודמים, הפעם לא מדובר במפגע בודד, אלא בתשתית טרור שפעלה על מנת לפגוע בתושבים ישראלים. הכוננות באזור אמנם הועלתה, אבל צבר האירועים האחרונים מעלה חשש כי השטח קרוב להתלקחות.

הפיגוע אירע כשמספר מחבלים פתחו באש לעבר כלי רכב ישראלי שבו נסעו ארבעה צעירים באזור צומת שבות רחל, סמוך לשילה. מצבו של אחד מהם מוגדר קשה בעוד האחרים מאושפזים במצב בינוני. היורים עדיין לא אותרו והבוקר התחדשו הסריקות אחריהם באור יום. במקביל, מתקיימים מאמצים גם במישור המודיעיני על מנת לאתר קצה חוט שיוביל אליהם.

שישה פיגועים בעשרה ימים

עוד אתמול, אירע פיגוע נוסף במעבר רחל, כשמחבלת דקרה חיילת צה"ל שבדקה אותה מספר פעמים ופצעה אותה באורח קשה. החיילת פונתה לבית החולים הדסה עין כרם, שם השתפר מצבה שמוגדר כעת יציב. המחבלת נעצרה ונלקחה לחקירה על ידי כוחות הביטחון שם הודתה כי פעלה "על מנת לרצוח חייל ישראלי".

ימים ספורים קודם לכן (26.6) סיכל כוח מילואים פיגוע בבקעת הירדן. צעיר פלסטיני פתח באש לעבר חיילים המוצבים במחסום בקעות, אך למרבה המזל לא הצליח לפגוע בהם. הלוחמים השיבו בירי ממנו נהרג המחבל. מחקרית האירוע עולה כי המחבל ירד ככל הנראה מרכב שהסיע אותו לאזור המחסום, אך פעל לבדו.

יומיים קודם לכן (23.6) במוצאי ערב שבת, נפתחה אש לעבר אמבולנס של מד"א שנסע בכביש 60 סמוך ליישוב בית אל. מספר קליעים פגעו בכלי הרכב, אך הפרמדיקים שהיו בו לא נפגעו. "אנחנו רואים בחומרה את האירוע המהווה חציית קו אדום של ניסיון לפגוע במתכוון ברכב המיועד לטיפול ולפינוי פצועים וחולים", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין לאחר האירוע.

ב-21 ביוני דקר צעיר פלסטיני שוטר משמר הגבול בפלג גופו העליון סמוך לשער שכם בעיר העתיקה. השוטר נפצע באורח קשה, אך הצליח שניות לפני שהתמוטט על הקרקע לשלוף את אקדחו האישי ולחסל את המחבל. הלוחם הובהל לבית החולים הדסה, שם השתפר מאז מצבו הרפואי.

הפיגוע הקשה ביותר, שפתח למעשה את גל הטרור הנוכחי אירע ב-20.6 כשאש נורתה לעבר קבוצת מטיילים סמוך לצומת הפרסה, מרחק קצר מההתנחלות דולב. כתוצאה מהירי נפגעו כמה מנוסעי המוכנית בהם הנהג - דני גונן ז"ל, שנפצע באורח אנוש וכעבור זמן קצר מת מפצעיו. ארגון המזוהה עם חמאס נטל אחריות לירי.