גל של טרור: "הנהגת הרשות מבעירה את השטח"

זעם בישראל בעקבות הפיגוע שאירע אמש סמוך לשילה, השישי במספר בעשרת הימים האחרונים. בצה"ל מעריכים שלא מדובר במפגע בודד, אלא בתשתית טרור ובמערכת הפוליטית תוקפים את אבו מאזן. "ישראל חייבת לראות ברשות הפלסטינית חלק מציר הטרור ", קרא השר בנט. "ברשות פועלים בצביעות וכפל לשון", הוסיפה השרה רגב

פינוי הפצועים, הלילה (דוברות מד"א)

הפיגוע אמש (שני) סמוך להתנחלות שילה בו נפצעו ארבעה צעירים הוא השישי במספר מאז תחילת חודש הרמדאן: במערכת הביטחון מעריכים כי בניגוד לאירועים הקודמים, הפעם לא מדובר במפגע בודד, אלא בתשתית טרור שפעלה על מנת לפגוע בתושבים ישראלים. הכוננות באזור אמנם הועלתה, אבל צבר האירועים האחרונים מעלה חשש כי השטח קרוב להתלקחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החינוך נפתלי בנט מכנה היום את הפיגוע חלק מגל של טרור וקורא לפעול בתקיפות נגד יו"ר הרשות הפלסטינית. "מתוניס ועד השומרון עובר קו אחד של טרור אסלאמי", טען בנט. "ישראל חייבת לראות ברשות הפלסטינית חלק מציר הטרור - אבו מאזן תומך במשפחותיהם של המחבלים ביד אחת ומכין את הקרקע לקשירת ישראל מלפעול באמצעות תביעות בהאג ביד השנייה, הוא לא פרטנר לשלום הוא פרטנר לטרור".

שרת התרבות והספורט מירי רגב קראה לרשות הפלסטינית לגנות את הפיגוע שבו נפצעו ארבעת הצעירים, כדורסלנים חובבים שהיו בדרכם חזרה ממשחק. "אבו מאזן וגיבריל רג׳וב מחויבים לגנות כל פיגוע טרור ולפעול על מנת למנוע פיגועים אילו בעתיד", אמרה. "אין מה לצפות מהנהגה פלסטינית שפועלת בצביעות ובכפל לשון, הם שמבעירים את השטח, מסיתים לטרור ובמקביל פונים לגורמים בינלאומיים ודורשים מוסר וצדק. בוודאי, בצום הרמדאן אני מצפה מכל ההנהגה הערבית ובכלל חברי-הכנסת לגנות פיגועים".

הסריקות נמשכות, אמש (דובר צה"ל)

הפיגוע אמש הוא השישי בעשרה ימים בלבד: הוא אירע כשמספר מחבלים פתחו באש לעבר כלי רכב ישראלי שבו נסעו ארבעה צעירים באזור צומת שבות רחל, סמוך לשילה. מצבו של אחד מהם מוגדר קשה בעוד האחרים מאושפזים במצב בינוני. היורים עדיין לא אותרו והבוקר התחדשו הסריקות אחריהם באור יום. במקביל, מתקיימים מאמצים גם במישור המודיעיני על מנת לאתר קצה חוט שיוביל אליהם.

הטיפול בחיילת, אתמול (דוברות מד"א)

עוד אתמול, אירע פיגוע נוסף במעבר רחל, כשמחבלת דקרה חיילת צה"ל שבדקה אותה מספר פעמים ופצעה אותה באורח קשה. החיילת פונתה לבית החולים הדסה עין כרם, שם השתפר מצבה שמוגדר כעת יציב. המחבלת נעצרה ונלקחה לחקירה על ידי כוחות הביטחון שם הודתה כי פעלה "על מנת לרצוח חייל ישראלי".

נשקו של המחבל בבקעה (דובר צה"ל)

ימים ספורים קודם לכן (26.6) סיכל כוח מילואים פיגוע בבקעת הירדן. צעיר פלסטיני פתח באש לעבר חיילים המוצבים במחסום בקעות, אך למרבה המזל לא הצליח לפגוע בהם. הלוחמים השיבו בירי ממנו נהרג המחבל. מחקרית האירוע עולה כי המחבל ירד ככל הנראה מרכב שהסיע אותו לאזור המחסום, אך פעל לבדו.

יומיים קודם לכן (23.6) במוצאי ערב שבת, נפתחה אש לעבר אמבולנס של מד"א שנסע בכביש 60 סמוך ליישוב בית אל. מספר קליעים פגעו בכלי הרכב, אך הפרמדיקים שהיו בו לא נפגעו. "אנחנו רואים בחומרה את האירוע המהווה חציית קו אדום של ניסיון לפגוע במתכוון ברכב המיועד לטיפול ולפינוי פצועים וחולים", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין לאחר האירוע.

אמבולנס שנפגע מירי ליד בית אל (דוברות מד"א)

זירת הפיגוע בי-ם (חדשות 2)

ב-21 ביוני דקר צעיר פלסטיני שוטר משמר הגבול בפלג גופו העליון סמוך לשער שכם בעיר העתיקה. השוטר נפצע באורח קשה, אך הצליח שניות לפני שהתמוטט על הקרקע לשלוף את אקדחו האישי ולחסל את המחבל. הלוחם הובהל לבית החולים הדסה, שם השתפר מאז מצבו הרפואי.

הפיגוע בדולב, שבוע שעבר

הפיגוע הקשה ביותר, שפתח למעשה את גל הטרור הנוכחי אירע ב-20.6 כשאש נורתה לעבר קבוצת מטיילים סמוך לצומת הפרסה, מרחק קצר מההתנחלות דולב. כתוצאה מהירי נפגעו כמה מנוסעי המוכנית בהם הנהג - דני גונן ז"ל, שנפצע באורח אנוש וכעבור זמן קצר מת מפצעיו. ארגון המזוהה עם חמאס נטל אחריות לירי.