אזהרת מסע: חשש מפגיעה בישראלים באירופה

המטה ללוחמה בטרור מפרסם אזהרת מסע חמורה לקראת החגים. בין היתר, מזהירים שם מפני פיגועים נגד יעדים ישראליים ויהודיים במערב ובצפון אירופה, בעקבות שורת פיגועי הטרור ביבשת בחודשים האחרונים. גם סיני וטורקיה נותרו מסוכנות למטייל הישראלי

חשש מפיגועים גם באירופה, ארכיון (רויטרס)

על רקע שורת הפיגועים של גורמי אסלאם קיצוני בחודשים האחרונים ברחבי אירופה, אוסטרליה וקנדה - מפרסם היום (ראשון) המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע לישראלים לקראת חג הפסח. החשש מהרכזי - ניסיונות של ארגוני טרור לפגוע ביעדים ישראליים ובקהילות יהודיות בצפון ובמערב אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במטה ללוחמה בטרור מדגישים כי גורמי ג'יהאד עולמי מהווים את עיקר הסכנה ובראשם ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש), שממשיך לגייס פעילים אירופאים ושואף לבצע פיגוע ראווה ביבשת הישנה. החשש עולה מקרב מה שמוגדר כ"בוגרי הלחימה בסוריה ועירק" השבים לארצות מוצאם, כמו גם מגורמים מקומיים אשר פועלים בהשראת ארגוני הטרור האסלאמים.

גם באפריקה נמשך האיום לפיגועים נגד יעדים מערביים, בדגש על ניסיון פגיעה באנשי עסקים וחברות ישראליות. בזירה זו פועלים מספר ארגוני טרור קיצוניים ובהם "אל-שבאב" הסומלי, "בוקו-חראם" הניגרי שנשבע לאחרונה אמונים לדאע"ש וגורמי אל-קאעידה שפועלים במדינות צפון אפריקה.

זהירות בדרך לחו"ל, אילוסטרציה (חדשות 2)

במטה חוזרים על האיסור המוחלט לפי החוק בישראל לנסוע למדינות האויב הבאות: סוריה, עירק, אירן, לבנון, תימן וערב הסעודית. גם מדינות סמוכות לאלה מסוכנות למטיילים הישראלים, זאת מתוך חשש מחטיפה.

סיני, יעד פופולארי בעבר לישראלים, נותר מסוכן לישראלים גם הוא לנוכח המציאות הביטחונית הבעייתית באזור. בחודשים האחרונים התגברה הפעילות של ארגון "מחוז סיני" המסונף לדאע"ש, וביקור של ישראלים נחשב ללא בטוח במקום. באשר לטורקיה, אזהרת המסע נותרה ברמה הבסיסית, וההמלצה לישראלים היא להימנע מנסיעות לא חיוניות לאזור.

במטרה ללוחמה בטרור מדגישים כי לא מדובר בפרסום אזהרות חדשות, אלא בשיקוף תמונת המצב העדכנית לנוכח האיומים והנעשה בעולם בשנה האחרונה. ההמלצות מבוססות על מידע אשר משקף איום ממשי מתוך תמונת המודיעין שהתקבלה בעת הזו. מבין 193 המדינות, כיום ישנן 27 אזהרות מסע למדינות, אליהן מתווספים איסורי נסיעה ל־ 6 מדינות ו-8 אזהרות מסע לחבלי ארץ מסוימים.