בעקבות הירי: בוטלו אישורי כניסה מעזה לישראל

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, הסביר כי בשל נפילת רקטה סמוך למעבר ארז, המעבר אינו בטיחותי. בעקבות זאת, 500 תושבי עזה שהיו אמורים להתפלל בהר הבית ביום שישי לא יוכנסו לישראל. "חמאס אחראי לירי גם אם לא הוא שיגר את הרקטה", הוסיף

מעבר ארז, ארכיון (newsenders)

לא רק תגובה צבאית: שעות ספורות לאחר נפילת הרקטה בשטח פתוח בישראל, החליטה היום (רביעי) הממשלה לבטל את היתרי הכניסה של תושבי רצועת עזה לישראל לתפילות יום השישי שייערכו מחרתיים במסגד אל אקצא בירושלים. ההחלטה התקבלה כשבוע בלבד לאחר שהוחלט על הקלות לתושבי עזה לרגל חג הרמדאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה הישראלית מוצגת לתושבי הרצועה כהגנה על חייהם, ולאו דווקא כעונש קולקטיבי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, הסביר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הרקטות שנורו לאחרונה מבית חנון לישראל נפלו "לא רחוק ממעבר ארז", ועל כן תנועת האזרחים במעבר מסוכנת. לדבריו, המצב במעבר ארז איננו בטיחותי ועל כן ישראל ביטלה את מעבר התושבים בו.

עוד הדגיש מתאם פעולות הממשלה כי ההחלטה תקפה בשלב זה רק לסוף השבוע הקרוב. האלוף מרדכי ציין כי ביומיים הקרובים היו צפויים לעבור מהרצועה לישראל כ-500 תושבים. עכשיו הם יאלצו לשנות תכניות.

האשים את חמאס. האלוף מרדכי (דוברות מתפ"ש)

מרדכי האשים את ארגון חמאס בירי הרקטות בשבועות האחרונים ובצעד שבא אחריהם - ביטול היתרי המעבר התושבים. עם זאת, האלוף הבהיר כי הוא איננו טוען שארגון חמאס הוא זה ששיגר את הרקטות, אך הוא הנושא באחריות לכך מכיוון שהשליטה על רצועת עזה נתונה בידיו.

ביום ראשון בוטלו הקלות לתושבים הפלסטינים ביהודה ושומרון בעקבות הפיגועים בבנימין ובירושלים, שבהם נרצח אדם אחד ונפצעו שניים נוספים - אחד מהם, לוחם משמר הגבול, באורח קשה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון החליטו אז לבטל חלק מההקלות שניתנו לפלסטינים לרגל חג הרמדאן - בהן היתרי כניסה לישראל לתושבי הכפר סעיר שבאזור חברון, שממנו יצא המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בשער שכם ושלילת היתרי יציאה לחו"ל לפלסטינים מיהודה ושומרון.