בתגובה לירי: צה"ל תקף ברצועה

שעות ספורות לאחר שרקטה שוגרה מעזה לעבר ישראל, תקף כלי טיס של חיל האוויר משגר רקטות בצפון רצועת עזה. על פי הודעת דובר צה"ל מדובר במשגר ממנו בוצע הירי לעבר שטח מועצת אשקלון אתמול. "ארגון חמאס הוא הכתובת ועליו מוטלת האחריות", נכתב בהודעה

ארכיון (רויטרס)

שוב הופר השקט בעוטף עזה: סמוך לשעה 22:00 אתמול (שלישי), נשמעה אזעקה ביישובי המועצה האזורית חוף אשקלון, ומיד אחריה נשמעו באזור פיצוצים. בעקבות שיגור הרקטה לעבר הדרום תקף הלילה כלי טיס של חיל האוויר משגר רקטות בצפון רצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת דובר צה"ל מדובר במשגר ממנו בוצע הירי. "ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו מוטלת האחריות", נכתב בהודעה. מבדיקה של צה"ל עולה כי רקטה אחת נחתה בתוך שטח ישראל, בשטחים פתוחים בחוף אשקלון.

על פי הודעת דובר צה"ל האזעקה נשמעה באזור כרמיה, זיקים, נתיב העשרה ויד מרדכי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהירי. כוחות הביטחון פתחו בסריקות לאיתור שרידי הרקטה.

יאיר פרג'ון, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, התייחס אתמול לשיגור הרקטה לעבר היישובים ואמר: "מבחינתנו לא משנה מי יורה, יש אחריות אחת וזה חמאס". פרג'ון הוסיף כי "כמו שאנחנו לא ניתן למשט להגיע, אסור לנו לאפשר ירי לשטח המדינה. תיכף מתחיל קיץ והקייטנות ואסור לתת להם לנהל לנו את סדר היום. אני קורא לממשלה לא לתת לחמאס לנהל את סדר היום שלנו ולפעול בהתאם".

יו״ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן תקף את מדיניות הממשלה ואמר כי "מי שמוכן לספוג טיפטופים יקבל בסופו של דבר גשם זלעפות". הוא הבהיר כי "אסור להשלים עם המצב הזה. אין זכות קיום לממשלה שמוכנה להשלים עם המצב בו פחות משנה לאחר מבצע צבאי שבו שילמנו מחיר יקר בחיי חיילים ובשיבוש החיים למדינה שלמה במשך כחודשיים - חוזר המצב בו תושבי הדרום צריכים שוב לרוץ למרחבים המוגנים. המצב הזה הוא בלתי נסבל, לא מתקבל על הדעת וחייבים לשים לו סוף".

"ועדת החקירה של המלחמה הבאה צריכה להתחיל את עבודתה כעת ולא כשצה"ל נאלץ לצאת למערכה צבאית אחרי חודשים של ירי על יישובים", ציין ח"כ חיים ילין (יש עתיד), ששימש בעבר כראש מועצת אשכול. "אני מצפה ממזכ"ל האו"ם לגנות בחריפות את פשע המלחמה שבוצע הערב מרצועת עזה וקורא לממשלת ישראל להפסיק ולהתבונן על הנעשה מהצד, להגן על אזרחי ישראל ולחתור לאופק מדיני".

רקטה נחתה בשטח ישראל. ארכיון

מאחורי הירי - ארגונים סוררים ברצועת עזה

תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, הגיב אף הוא לאזעקה בישובי עוטף עזה. "שוב המציאות מכה בפנינו והאעזקות וירי הטילים חוזרים לפקוד את ישובי עוטף עזה". הוא ציין כי הירי מתרחש "בסמוך לפרסום דו"ח האו"ם, המעניק לגיטימציה להמשך הטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל ומתיר את דמם. עקב הירי המתמשך בשבועות האחרונים על מדינת ישראל לשקול תגובה הולמת מסוג אחר שתיצור הרתעה אמיתית ואולי כך לשים קץ למציאות הבלתי אפשרית, של תושבי מדינה ריבונית החיים כבני ערובה".

שייקה שקד, המתגורר בנתיב העשרה, תיאר את רגעי המתח שלאחר השיגור מעזה. "ישבנו במרפסת עם כמה חברים בקיבוץ ארז. לפתע נשמע שריקה לא רגילה ואז גם צבע אדום ולאחר מכן פיצוץ", סיפר שקד. "אנחנו אחרי דוח האו"ם - שיבואו עכשיו לפה ויראו איך הם יורים עלינו ואיך זה מתחיל להתגלגל - לא איך זה מסתיים".

לפני פחות משבועיים רקטה שנורתה לישראל נחתה בשטח רצועת עזה. בעקבות השיגור נשמעו אזעקות באזור העיר אשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. בתום סריקות הודיעו בצה"ל כי לא אותרה נפילה בשטח ישראל, אלא בשטח הרצועה. ארגון המזוהה עם דאע"ש בעזה נטל אחריות לשיגור.

במהלך החודש האחרון שוגרו מספר רקטות לשטח ישראל, ככל הנראה על ידי ארגונים סלפים בתוך הרצועה, הנמצאים בסכסוך מול חמאס ולא נשמעים למרותו. בתגובה לירי תקף חיל האוויר מטרות טרור ברצועת עזה - כך בכל הפעמים בהן שוגרו רקטות.