חשד בצה"ל: חייל העביר מידע לדרוזים שביצעו הלינץ'

הלינץ' בפצועים הסורים ברמת הגולן: ממצאי התחקיר הראשוני של צה"ל מעלים כי נבדק חשד שחייל העביר מידע מוקדם לתושבים. המארב כלל טרקטרונים שחסמו את הכביש ורעולי פנים. החיילים הגנו בגופם על הסורים: "מנעו טבח"

למצולם אין קשר לידיעה (חדשות 2)

בצה"ל סיימו היום (שלישי) את התחקיר הראשוני בנוגע ללינץ' שביצעו דרוזים אמש באמבולנס צבאי שהוביל פצועים סורים, שבמהלכו נרצח פצוע סורי ואחר נפצע קשה. שני חיילים נפצעו קל. בצבא בודקים חשד שלפיו חייל העביר מידע מוקדם לתושבים במג'דל שמס ואיפשר להם את הנחת המארב, שכלל טרקטורונים שחסמו את הכביש והכיכר. על פי התחקיר, עלתה ההנחה שהתבררה בסופו של דבר כמוטעית כי אף אחד לא ידע מי מובל באמבולנס שנע בגזרה מדי יום כמה פעמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד עלה מהממצאים כי האמבולנס, שהבחין במארב, שינה כיוון ונסע לנווה אטי"ב בניסיונו להימלט. סמוך ליישוב, עצרו החיילים כדי לטפל בפצועים ולהזעיק סיוע לתיקון האמבולנס ששמשתו נפגעה מיידוי אבנים. עוד נמצא כי החיילים הגנו בגופם על הפצועים ומנעו באופן הזה הסלמה וטבח.

קצין בכיר אומר כי צה"ל "ימשיך לפנות פצועים מסוריה, ממשלת ישראל היא זו שתחליט על המדיניות ולא אספסוף מוסת. אם יהיה צורך, נמשיך לפנות גם דרך מג'דל שמס, אם כי אפשר שנעשה זאת בליווי ואבטחה כבדים יותר".

ממצאי התחקיר (חדשות 2)

האמבולנס שנפגע (חדשות 2)

בתוך כך, זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו מחר ללשכתו בירושלים את ראשי העדה הדרוזית בישראל בעקבות האירוע. הבוקר הוא אמר כי הוא "רואה זאת בחומרה יתרה. לא ניתן לאף אחד לקחת את החוק לידיים. לא ניתן לאף אחד להפריע לחיילי צה"ל במשימתם".

נתניהו הוסיף כי מבצעי הלינץ' יאותרו "ואנו נמצה איתם את הדין. אנחנו מדינת חוק, אנחנו לא חלק מהאנרכיה שמתפשטת סביבנו. אני קורא לראשי העדה הדרוזית, שהיא עדה מפוארת, שיש לנו ברית אחים איתם, אזרחי מדינת ישראל, אני קורא להם להרגיע את הרוחות ולומר לכל אזרח דרוזי במדינת ישראל - מכבדים את החוק, מכבדים את חיילי צה"ל, לא לוקחים את החוק לידיים - זה מה שאני מבקש מאחינו הדרוזים, זה מה שאני מבקש מכל אזרח במדינת ישראל".