המשט בדרך לחופי הרצועה: "נילחם למען החופש של עזה"

הספינה "מריאן" שעושה את דרכה לחופי הרצועה עגנה בסיציליה, שם התקבלה בתשואות של עשרות פעילים שהניפו דגלי פלסטין וקראו לשבור את מהמצור. "אנו פועלים למען החופש של אחרים ומקריבים מעצמנו למען תושבי עזה"

"נחושים לפעול למען החופש של עזה": בתשואות, קריאות עידוד ושירה, תוך הנפת דגלי פלסטין ואיטליה אל על, התקבלה היום (שני) בנמל פלרמו שבסיציליה הספינה "מריאן" שיצאה לדרכה משוודיה - ויעדה הסופי הוא רצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עשרות פעילים פרו-פלסטינים שהמתינו בנמל לבוא הספינה, קיבלו את פניה בשירה "תחי פלסטין" וקראו לשחרר את עזה מיד מן המצור בו היא מצויה - כך לטענתם.

חלק מהמפגינים במקום, שעטו חולצות שהכינו במיוחד וגם כאפיות לצווארם, הדגישו כמה המאבק חשוב מבחינתם: "אנחנו מקריבים את החיים שלנו למען החופש של אחרים, נלחמים למען תושבי עזה שנצורים בה בגלל הסגר המוטל עליה".

בטקס קבלת הפנים לספינה, שחלק מהפעילים יעלו עליה בדרכם לעזה, הועלו לסיפונה גם ציורים שציירו ילדים למען ילדי עזה. "נעביר את הציורים האלה לילדי עזה, שיידעו שחושבים עליהם. זה כבוד גדול לעיר שלנו שהספינה למען הפלסטינים עגנה פה. החופש שלנו הוא גם החופש של אחרים", סיפרו מספר פעילים.

חמאס: "ישראל מנסה להפחיד את תומכינו ברחבי העולם"

לאחר שתעזוב את חופי סיציליה, צפויה הספינה לעגון ביוון - שם אמורים להצטרף עוד פעילים פרו-פלסטינים בדרכם לרצועת עזה. גם חבר הכנסת בסאל גטאס (הרשימה המשותפת), שחולל סערה לאחר שהצהיר שישתתף במשט לעזה, צפוי לעלות שם על סיפונה של ה"מריאן" בדרך לרצועה.

"המשט האזרחי הוא משט של שלום", כתב ח"כ גטאס במכתב לראש הממשלה ושר הביטחון, בו הודיע כי בכוונו להשתתף במשט. לדבריו "אין שום סיבה שלא לתת לכמה ספינות שמגיעות עם ציוד רפואי לבתי חולים בעזה להיכנס לרצועה. אחרי כל מה שקרה בצוק איתן, למה מחכים? למלחמה הבאה? מטילים שוב מצור שחונק את הרצועה כמו שהיה לפני כן".לדבריו של ח"כ גטאס, לישראל אין זכות להטיל סגר ימי על עזה: "המצור לא חוקי. הניסיון להגיע לעזה דרך המים הבינלאומיים לא נחשב לתוקפנות נגד מישהו. תוקפן הוא מי שמטיל את המצור".

בחמאס הגיבו היום לניסיונות של ישראל לבלום את המשט: "האיומים שלא לאפשר לו להגיע לרצועת עזה הם ניסיון של ישראל להפחיד את התומכים שלנו ולמנוע את זליגת המידע על הפשעים שלה", אמר דובר הארגון פאוזי ברהום.

בצה"ל נחושים לעצור את המשט

בעוד הספינה עושה את דרכה לישראל, במערכת הביטחון לא עומדים מנגד ונערכים לקראת הגעת המשט הפרו-פלסטיני. מאז תקרית משט המרמרה פיתח חיל הים אמצעים שיאפשרו לו להתמודד עם מצבים מהסוג הזה, כשבמקביל נמשכים מאמצים דיפלומטיים-מדיניים למנוע את הגעת המשט לאזור.

בדרך למשט. ח"כ גטאס (פלאש 90)


השר זאב אלקין תקף אף הוא את כוונתו של ח"כ גטאס להשתתף במשט: "העובדה שבג"צ ביטל את החלטת ועדת הבחירות שפסלה בקונצנזוס רחב את חנין זועבי מלהתמודד לכנסת נותנת לגיטמציה לחברי הכנסת הערבים לפעול כנגד מדינת ישראל וללכת בדרכה של זועבי". השר ישראל כץ תהה: "מעניין מה היה קורה לחבר פרלמנט במדינה ערבית אם היה נוהג בדרך דומה".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט התייחס אמש למשט המתוכנן לעזה ואמר: "עשר שנים לאחר ההתנתקות, מגוש קטיף יורים טילים על ילדינו, מעזה חופרים מנהרות אל יישובינו, ומטורקיה מוציאים משטי טרור אל חופינו. הבטיחו לנו 'יש פתרון לכל מתיישב', וקיבלנו 'יש פתרון לכל טרוריסט'. פינינו יהודים וקיבלנו משטים".

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן