תגובת ישראל על הפיגועים: ביטול הקלות לפלסטינים

בעקבות הפיגועים ביומיים האחרונים החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון לבטל חלק מההקלות שניתנו לרגל הרמדאן: היתרי הכניסה לתושבי הכפר סעיר, שממנו יצא המחבל שביצע את הפיגוע בי-ם, יבוטלו. כך גם 500 היתרי יציאה לחו"ל דרך נתב"ג‎

התגובה: ביטול הקלות לפלסטינים. ארכיון (רויטרס)

במערכת הביטחון מגיבים על הפיגועים האחרונים בבנימין ובירושלים שבהם נרצח אדם אחד ונפצעו שניים נוספים - אחד מהם, לוחם משמר הגבול, באורח קשה. בעקבות האירועים, הנחו הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לבטל חלק מההקלות שניתנו לפלסטינים לרגל חג הרמדאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערכת הביטחון החליטו לבטל היתרי כניסה לישראל לתושבי הכפר סעיר שבאזור חברון, שממנו יצא המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בשער שכם היום, ובנוס, יישללו 500 היתרי יציאה לחו"ל דרך נמל התעופה בן גוריון לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון. בהודעת לשכת שר הביטחון יעלון נכתב כי צעדים נוספים יישקלו בהמשך.

רק לפני ימים ספורים הודיעו צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) על שורה של הקלות לפלסטינים המתגוררים ביהודה ושומרון, על מנת להביא ל"שיפור מרקם החיים של האוכלוסייה הפלסטינית" לרגל חג הרמדאן. על פי ההחלטה, במשך החג יתאפשר לראשונה למתפללים מיהודה ושומרון להגיע ישירות להר הבית באוטובוסים ממרכזי הערים בגדה.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אישר את המלצת הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט להקלות לקראת החג: בנוסף לביקורים בהר הבית, אושרה יציאתם לחו"ל של 500 תושבי יהודה ושומרון דרך נתב"ג. גם בכל הקשור לאיחודי משפחות החליטו בצה"ל ובמתפ"ש לאפשר ביקורי משפחה של פלסטינים מיהודה ושומרון בתוך ישראל.

בתוך כך, חל שיפור במצבו של לוחם מג"ב שנדקר ונפצע היום בפיגוע בירושלים. מצבו מוסיף להיות קשה, אך בבית החולים שערי צדק עדכנו כי הוא יצא מכלל סכנה. מפקד משמר הגבול ניצב עמוס יעקב ביקר את הפצוע ושיבח את תפקודו: "לא בכדי לוחמי מג"ב זוכים לכינוי 'השכפ"ץ של המדינה".

יעקב שיבח את פעולתו המהירה של הלוחם שהצליח לפגוע במחבל ולנטרל אותו למרות פציעתו: "פעולה מהירה, מקצועית ונחושה הביאה לסיומו של האירוע, טרם המשיך המחבל לממש את כוונותיו". אתמול הובא למנוחות דני גנון, בן 25 מלוד, שנרצח בפיגוע הירי סמוך להתנחלות דולב שבבנימין ביום שישי האחרון. חברו, נתנאל חדד, עדיין מאושפז בבית החולים.