"אויב זה אויב, ועל אחים לא יורים"

בנאום האחרון שנשא בתפקידו כמח"ט גבעתי, התייחס אל"מ עופר וינטר לשורת נושאים - בהם גם לביקורות שנמתחו על רוח הקרב שהחדיר בלוחמיו ערב הכניסה לעזה תוך שימוש בטקסטים מהתנ"ך ולפרשת ההטרדה המינית שבה מעורב מג"ד צבר. "אינני יודע מה היה קשה יותר, הלחימה בעזה מול אויב מוגדר או ההתמודדות החדשה שלאחר המלחמה"

במהלך טקס העברת הפיקוד על חטיבת גבעתי שנערך הבוקר (ראשון) ברמת הגולן, סיכם המח"ט היוצא אל"מ עופר וינטר את כהונתו בתפקיד. בין השאר התייחס וינטר גם לביקורות שנמתחו על השיח השנוי במחלוקת שקיים עם לוחמיו במהלך מבצע "צוק איתן" ולפרשת ההטרדה המינית שבה היה מעורב מפקד גדוד צבר בחטיבה, סא"ל לירן חג'בי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדברים שנשא בטקס תיאר וינטר את הקשיים שעמם התמודד בעקבות הביקורת החריפה שנמתחה על "דף המסרים התנ"כי" שחילק לקציניו לפני הכניסה לעזה. "אינני יודע מה היה קשה יותר, הלחימה בעזה מול אויב מוגדר בו החוקים לפתיחה באש ברורים, או ההתמודדות החדשה הזו שלאחר המלחמה", אמר וינטר. "זהו עולם שלא הכרנו. עולם שבו השקר והאמת משמשים בערבוביה, עולם שבו לא הבנו מי נגד מי, מי האויב. יש אויב? אבל האמנו שביחד הטוב ינצח, והבנו שלא נלחמים באחים שלנו גם כאשר זה פוגע וזה כואב. אויב זה אויב, ועל אחים לא יורים".

בשיחה עם כתבים שנערכה בתום הטקס חלק וינטר את תחושותיו על רקע פרשת ההטרדה שבה היה מעורב מג"ד צבר סא"ל לירן חג'בי. "גדוד צבר הוא גדוד איכותי מאוד, שגם בפיקודו של חג'בי עוד לפני המלחמה - במבצע שובו אחים - הוכיח את עצמו, קיבל תעודת הערכה ממפקד אוגדת איו"ש ותעודת הצטיינות מאלוף פיקוד הדרום על הלחימה ב'צוק איתן'", אמר וינטר. "הוא עשה הכל כדי להילחם ולהגן עליכם, עלינו, על הבית, וזה דבר אחד. חג'בי אמר בעצמו והודה שהוא טעה, ושמע ממני את אותם הדברים, ואת כל השאר תשאירו לבית המשפט".

דף הקרב למפקדים: האויב מגדף אלוקי מערכות ישראל

במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ שעבר עורר אל"מ וינטר ביקורת חריפה כשחילק דף קרב למפקדי החטיבה לפני הכניסה לעזה שבו כתב: "ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי 'העזתי' אשר מחרף, מנאץ ומגדף אלוקי מערכות ישראל".

"אני נושא עיני לשמיים וקורא עמכם 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'. ה' אלוקי ישראל היה נא מצליח דרכינו אשר אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך. בשם לוחמי צה"ל ובפרט לוחמי החטיבה והמפקדים. עשה ויתקיים בנו מקרא שכתוב 'כי ה' אלוקיכם ההולך עמכם להילחם לכם עם אויביכם להושיע אתכם' ונאמר אמן 'יחד ורק יחד ננצח'".