מחאת החיילים בפייסבוק: "אל תגעו לי בזקן"

שנה לאחר שפרסמנו על כוונת צה"ל להקשיח את תנאי הזכאות לגידול זקן, מגיעה כעת גם ביקורת החיילים: במחאה שבה פתחו בפייסבוק קוראים המשרתים בצה"ל למקבלי ההחלטות שלא לכפות עליהם גילוח ולשלול מהם את הזכות לגדל זקן. "אנחנו מקבלים משכורת של שלוש ספרות, ואתם עוד מצפים גם שאתגלח?", כתב אחד המתנגדים למהלך

גל ביקורות בצה"ל על רקע החלטת ראש אגף כוח אדם להקשיח את תנאי נוהל "רצון חופשי" להיתר גידול זקן שצפויה להיכנס לתוקפה בראשית החודש הבא. לקראת יישום ההחלטה שעליה דיווחנו לפני כשנה, יצאו מאות חיילים בביטויי מחאה ברשתות החברתיות, שם התגייסו חלקם לקמפיין מצולם שבו הם קוראים למקבלי ההחלטות בצבא שלא לקחת להם את הזקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מרבית הביקורות על ההחלטה הועלו לעמוד הפייסבוק "חיילים מצייצים", שם הביעו חיילים רבים את מורת רוחם מהמהלך, שלטענתם בא לפגוע ולהגביל עוד יותר את רצונם החופשי. "לוקחים לנו שלוש שנים מהחיים", כתב אחד החיילים בעמוד. "אנחנו מקבלים משכורת של שלוש ספרות, ואתם עוד מצפים גם שאתגלח?". חייל אחר ערך השוואה בין יחסו של צה"ל בסוגיית הדת לנושאים אחרים, לרבות החופש העצמי של המשרתים. "אם הדת חשובה, אז גם הרצון שלי", כתב. "נתתי לכם ביטחון, אל תקחו לי את הזקן".

מתוך ניסיון להגביר את הלחץ על מקבלי ההחלטות בצה"ל, יזם אחד מסרבני הגילוח קמפיין מצולם בכיכוב זקנו וקרא לחיילים נוספים להצטרף אליו. "פרסום מאסיבי של התמונות יעלה את הנושא לכותרות בתקשורת", כתב החייל בעמוד הפייסבוק. "אף אחד לא מבטיח שזה יעבוד, אבל אף אחד לא ימות אם ננסה".

מנגד, היו גם מי שהביעו תמיכה בנוהל החדש. "אנשים נכנסים למסגרת, ומה לעשות שיש בה חוקים?", כתב אחד החיילים. "זאת מסגרת כמו כל מסגרת שיש בחיים, כמו שבן אדם יתחיל לעבוד באיזה מקום שדורש משהו מסוים וישים על זה פס".

המחאה - גם בממים (פייסבוק, "חיילים מצייצים")

בצה"ל לא התרגשו מהמחאה והבהירו כי עם כניסת הנוהל לתוקף תופעל אכיפה מוגברת ליישומו בשטח. נזכיר כי עד כה היו רשאים החיילים לגדל זקן בכפוף לאישור מיוחד מקצין בדרגת סגן אלוף. במסגרת הקריטריונים החדשים, יוענק ההיתר אך ורק בכפוף לאישור מטעמים רפואיים, דתיים או מקרים חריגים אחרים שיאושרו בידי קצין שלישות פיקודי בדרגת אלוף משנה בלבד. עם כניסת ההגבלות לתוקפן ייאלצו רוב החיילים להיפרד מזקניהם, כשחיילים דתיים יאלצו לחדש את ההיתרים שניתנו להם באישורם של נציג הרבנות הצבאית וראש ענף הלכה.