בעקבות תיעוד האלימות נגד הפלסטיני: עונשים ללוחמים

בתום תחקיר שקיים מח"ט כפיר לאירוע שבו נראו חיילים מכים פלסטיני, הוחלט כי המעצר היה נכון, אך שהכוח שהפעילו היה לא מידתי. "דרך המעצר הייתה שגויה, התבטאות אחד הלוחמים אינה תואמת את ערכי צה"ל", נקבע

החיילים שתועדו כמעורבים בתקיפת הפלסטיני בעת הפרות הסדר בכפר ג'ילזון, נשפטו היום (ראשון) בסיום תחקיר האירוע שקיים מפקד חטיבת כפיר, זאת לאחר שהאופן שבו התנהלו בתקרית הוגדר כבלתי ראוי. מפקד הפלוגה נשפט אף הוא וננזף על ידי מפקד החטיבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת התחקיר שקיים מפקד החטיבה אל"מ אשר בן לולו, נטען כי מעצרו של הפלסטיני היה לגיטימי, אולם האופן שבו בוצע - שגוי. בתחקיר נטען כי "האדם המתואר בסרטון ניגש לחיילים בניסיון לעורר פרובוקציה. ולאחר שלא נענה לקריאותיהם של החיילים לעצור ואף אחז בנשקו של אחד המפקדים החליטו המפקדים להפעיל כוח על מנת לעצור אותו".

בסיכום התחקיר נקבע כי שני חיילים שתועדו הפעילו כוח לא מידתי במהלך המעצר, וכי "צורת ההתבטאות של אחד הלוחמים אינה תואמת את ערכי צה"ל ואת ההתנהגות המצופה מחייל בצה"ל". בהתאם למסקנות נשפטו שני החיילים שנצפו מפעילים כוח לא מידתי על ידי מפקד הגדוד ל-28 ימי מחבוש על תנאי, והחייל שתועד מקלל - ל-30 ימי ריתוק.

מתוך תיעוד הקטטה (התקשורת הפלסטינית)

אגרופים, מכות וקללות

התמונות המטרידות פורסמו אתמול על ידי כלי תקשורת פלסטינים, במהלך הפרות סדר בסמוך לכפר ג'ילזון. בתיעוד נראים החיילים כשהם מכים ומקללים תושב פלסטיני, לכאורה ללא סיבה נראית לעין. בצה"ל טענו אתמול כי מדובר בהפרת סדר בה לקחו חלק 70-50 פלסטינים, חלקם רעולי פנים שיידו אבנים על כוח של גדוד נצח יהודה. כתוצאה מזריקות האבנים, קצין צה"ל נפצע קל בראשו, ופונה לטיפול בבית החולים.

בסרטון נראה אחד החיילים כשהוא מכה את הפלסטיני באגרופים ומקלל אותו, שניות לאחר מכן מצטרפים אליו חיילים נוספים. הסרטון צבר תאוצה לאחר שהועלה לרשת ופורסם במקביל בכלי התקשורת הפלסטינים. לטענת החיילים שהיו במקום, הדברים אינם מצטיירים כפי שהיו. "הפלסטיני ניסה לחטוף את הנשק מאחד החיילים, הוא קילל אותנו"', הסבירו.

"התנהגות לא ראויה", מתוך התיעוד

גורם צבאי בכיר טען בפני חדשות 2 Online כי "מדובר בהפרת סדר קבועה, הפלסטיני הזה מעורר פרובוקציות ולא בפעם הראשונה, הוא זה שהתגרה בחיילים". הגורם הצבאי לא חסך ביקורת מהתנהגות החיילים שאותה הגדיר חמורה, אל הדגיש כי הפלסטיני המתועד הוא שהוביל אותם לפעול כך.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv