מצ"ח תחקור את מטח הכבוד לחלל צה"ל בצוק איתן

הפרקליט הצבאי הראשי הורה לפתוח בחקירה בעקבות פעולת הנצחה של גדוד שריון לחברם שנפל בקרב בסג'עייה. בזמן שבהר הרצל התקיימה הלווייתו של סרן דימיטרי לויטס ז"ל, הורה המג"ד לירות מטח פגזי טנקים לעבר הנקודה שממנה נפתחה האש לעברו

סרן דימיטרי לויטס ז"ל (26) נהרג לפני כמעט שנה מירי צלף בקרב בשכונת סג'עייה במהלך מבצע צוק איתן. בשעה שהקצין נטמן בחלקה הצבאית בהר הרצל, חבריו לפלוגה המשיכו להילחם ברצועת עזה. בזמן ההלוויה החליטו חבריו ברצועה, ובראשם המג"ד, לירות מטח פגזי טנק לעבר מבנה מרפאה שממנו נורתה האש שהרגה את לויטס. הערב (חמישי) נודע כי הפרקליט הצבאי הראשי הורה לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות ירי הפגזים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התלונה בנוגע לירי הגיע לצה"ל בעקבות עדות של ארגון "שוברים שתיקה". "ללוויה לא יכולנו להגיע, אבל בכל זאת נטלנו חלק, גם אם מטאפורי, כאשר בזמן ההלוויה ירינו מטח כבוד למקום שממנו ירה הצלף", סיפר אחד מחבריו של לויטס לפלוגה ל"ביבשה" - ביטאון זרוע היבשה של צה"ל.

"באופן אישי מאוד אהבתי את דימה והצטערתי שהפלוגה שלו ואני לא יכולים להיות בהר הרצל בזמן שמלווים אותו לקבורה", סיפר חבר אחר בפלוגה. "לכן החלטנו לירות בזמן ההלוויה מטח פגזים לעבר הנקודה ממנה קיפח את חייו. אבל לחיים יש קצב משלהם ובדיוק בשנייה לאחר מכן כבר ירו עלינו חזרה".

מפקד גדוד השריון שבו שירת לויטס ספד לו בזמן הלוויה שלו ברשת הקשר. "כאן קודקוד..", פנה המג"ד לחייליו. "תראו את ההבדל בינינו לבינם. בעוד שאנחנו נכנסנו לכאן כדי להגן על תושבי הדרום מהרקטות והפגזים והפצמ"רים, הם נכנסים לתוך המסגדים, לתוך המרפאות, לתוך בתי החולים ובתי הספר ומשם יורים עלינו".

"בשעה הזאת בדיוק", המשיך, "בשעה שדימה נקבר בהר הרצל בירושלים, הלב היה רוצה להיות בירושלים. אבל הראש אומר שצריך להיות כאן וצריכים להמשיך. אני רוצה שאנחנו פה, באמצע שכונת סג'עיה בעזה, נצטרף לכל אותם אנשים שמלווים את דימה בדרכו האחרונה ונירה מטח של כבוד ושל הצדעה לקצין הזה על המקום שממנו ירו הנבלות על הטנק שלו וקיפחו את חייו. אני גאה בכם וסומך עליכם. היכונו למטח לזכרו של דימה. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים. אמן".

חקירות וכתבי אישום. עזה בצוק איתן

עשרות חקירות של אירועי צוק איתן

עד כה הועברו לבירור על-ידי מנגנון הבירור המטכ"לי הבחון תלונות על אירועים בימי צוק איתן טענות ביחס לכ-190 אירועים. מתוכם, 105 אירועים כבר נבחנו והופנו לפצ"ר לשם קבלת החלטה. ביחס לשבעה אירועים החליט הפצ"ר על פתיחה בחקירה פלילית. חלק מהחקירות הללו עודן מתנהלות, חלקן הושלמו וממצאיהן מצויים בבחינה של הפצ"ר וביחס לחלקן כבר התקבלה החלטת הפצ"ר.
 
ביחס ל-19 אירועים נוספים החליט הפצ"ר על סיום הטיפול ללא פתיחה בחקירה פלילית. ביחס לחלק מאירועים אלו מצא הפצ"ר לנכון להמליץ על הפקת לקחים מבצעיים שונים. ביחס לחלק מהאירועים סבר הפצ"ר כי דרוש לו מידע נוסף לשם קבלת החלטה ולכן הוחזרו אירועים אלו למנגנון לשם השלמת נתונים. עשרות אירועים נוספים עודם מצויים בשלבי בדיקה שונים על ידי המנגנון וממצאיהם יועברו אל הפצ"ר בהמשך.

בעקבות טענות שהעלו חשד סביר לביצוע עבירה פלילית ללא צורך בבירור על ידי מנגנון הבירור המטכ"לי, הורה עד כה הפצ"ר על פתיחה בחקירה פלילית ביחס ל-15 אירועים. מתוך החקירות הפליליות הללו, החליט הפצ"ר על סגירתן של שתיים ללא נקיטה בצעדים פליליים או משמעתיים כלשהם. בעקבות חקירה פלילית אחרת, החליט הפצ"ר על הגשת כתבי אישום נגד שלושה חיילי צה"ל. יתר החקירות עודן מתנהלות או שהושלמו וממצאיהן הועברו לבחינת הפצ"ר.