פרסום ראשון: השר ארדן פועל להחזרת ההזנה בכפייה

בשירות בתי הסוהר חוששים שמיד אחרי חודש הרמדאן שיחל בשבוע הבא יפתחו האסירים הביטחוניים בשביתת רעב. בשל כך, השר לביטחון פנים גלעד ארדן לפעול לקידום אישורו של החוק להזנה בכפייה

ארכיון (רויטרס)

פרסום ראשון: חודש הרמדאן יחל בשבוע הבא ובשירות בתי הסוהר חוששים שמיד אחריו יפתחו האסירים הביטחוניים בשביתת רעב - מה שמביא את השר לביטחון פנים גלעד ארדן לפעול לקידום אישורו של החוק להזנה בכפייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לחדשות 2 נודע כי השר ארדן פנה למזכירות הממשלה וביקש לאשר לו להחזיר את החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה תאשר זאת. ראש ועדת השרים, שרת המשפטים איילת שקד, כבר הביעה נכונות לאשר.

ביסוד ההחלטה לקדם את אישור החוק ישנן שתי הסיבות עיקריות: האחת היא שבימים אלה שובתים רעב ארבעה אסירים ביטחוניים ובהם חאדר עדנאן מהג'יהאד האסלאמי וממשוחררי שליט ששובת כבר 100 ימים ויש חשש שאם ימשיך עלולה להיווצר סכנה לחייו.

הסיבה השנייה: בשב"ס מעריכים שמיד לאחר חודש הרמדאן צפויה שביתת רעב נרחבת בקרב האסירים הביטחוניים. בשלב זה, אין לסוהרים כלים מתאימים להתמודד עם מצב של סכנת חיים.

לפיכך, השר ארדן מבקש לקדם את אישור החוק כבר בימים הקרובים, כשהמתווה הכללי שלו הוא הזנה בכוח של אסירים שובתי רעב בסכנת חיים רק באישור נשיא בית משפט מחוזי או סגנו. לאסיר עצמו זכות להשמיע את טיעוניו באמצעות פרקליטו. יחד עם זאת, רופאים לא יחויבו לבצע את ההליך הזה בניגוד לרצונם. מצדדי החוק אומרים שהוא נועד למנוע מות של אסיר ששובת רעב אך בעיקר נועד למנוע סחטנות מצד אסירים ביטחוניים. 

השר ארדן אמר לחדשות 2: "אקדם את החוק ולא אתן לפגוע בביטחון המדינה ולהיכנע לשום איום. מדובר גם בסוגיה הומאנית. כפי שאני מצפה מסוהר שרואה אסיר שמנסה לפגוע בעצמו למנוע את זה - גם סיכון חיים באמצעות שביתת רעב צריך להימנע"‬.