הדרוזים בישראל קראו לראשי המדינה: "סייעו לאחינו בסוריה נגד דאע"ש"

ראשי העדה הדרוזית ביקשו מראשי המערכת הביטחונית והפוליטית לסייע לאחיהם בסוריה, שחוששים ממתקפה אכזרית של ארגון דאע"ש. בישראל ובמדינות נוספות, בהן ארה"ב, נערכים דיונים מקיפים בשאלה כיצד להגן על מאות אלפי הדרוזים בסוריה, שזקוקים לנשק ואמצעי לחימה

כוחות דאע"ש בסוריה, ארכיון (רויטרס)

הגזרה הצפונית נפיצה, הדרוזים חוששים מפעולות נקם: ראשי העדה הדרוזית ניהלו בשבועות האחרונים סדרת מפגשים עם ראשי המערכת הביטחונית והמדינית, והביעו בפניהם את החשש מכך שארגון הטרור הרצחני דאע"ש ינסה לנקום בדרוזים המתגוררים בסוריה. ראשי העדה לחצו לסיוע ישראלי: "אנחנו מגינים על עם ישראל, לא ייתכן שתעמדו מנגד כשאחינו מותקפים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחות ובדיונים הביטחוניים עולה השאלה איך להגן או לשמור על ריכוז הדרוזים בג'בל דרוז (הר הדרוזים): באזור הקרוב למפגש הגבולות של סוריה, ישראל וירדן חיים כחצי מיליון דרוזים - כמעט ללא נשק ואמצעים.

חיילים ברמת הגולן, ארכיון (רויטרס)

ישראל אינה המדינה היחידה בה מתנהלים דיונים בנושא: גם האמריקנים שותפים לסיעור המוחות, וגם מול רמטכ"ל ארה"ב דמפסי המבקר בישראל דנו בנושא. על פי ההערכות, ישראל לא תעמוד מנגד אם וכאשר הדרוזים בסוריה יותקפו, בשל הקשר עם הקהילה הדרוזית בישראל.

במערכת הביטחונית מודעים לכך שמדובר בעניין רגיש ובאזור בו עלולים להתרחש אירועים דרמטיים. יש לציין כי הדרוזים בהר דרוז הם למודי מלחמה והם לא רוצים שצה"ל יילחם עבורם, אלא יעביר אמצעים להתגוננות מפני ארגון הטרור הרצחני.

חיילים ברמת הגולן, ארכיון (רויטרס)

מפקד פצ"ן: "עלינו להכין את כוחותינו ליום פקודה"

הערב התייחס לנושא האלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד הצפון, והזהיר משינוי דרמטי בגזרה: "אל לנו להסיק מסקנות ממצב זמני בו המדינות וארגוני הטרור עסוקים בעצמם, ואל לנו לגבש אסטרטגיה או לתכנן את בניין הכח הצבאי לאור הווה מתעתע, חולף ולא יציב". כוכבי הוסיף, במהלך נאום בטקס השנתי לחללי מלחמת לבנון השנייה, כי "הזירה הצפונית עוברת שינוי רדיקלי, והמגמות המתהוות טומנות בחובן התפתחויות שליליות".

"לצד האיסלם השיעי הקיצוני, מתפשט בזירה הסורית וברמת הגולן הג'יהאד העולמי, המזריק למזרח התיכון את מלחמות הדת", הוסיף כוכבי. "גבול סוריה הפך לזירת פיגועים פעילה כנגד מדינת ישראל, נמשכת התעצמות האויב בטילים ורקטות, ואירן שמגבירה נוכחותה באזור, גם מציידת את אויבנו וגם מכווינה רבים מנסיונות הפיגוע נגדנו". 

האלוף הוסיף כי "המצב יכול להשתנות באחת. עלינו להכין את כוחותינו ליום פקודה, הן בחזית הלבנון והן בחזית המזרחית, ומולן נעמיד מענה חד ונחרץ, שתוצאותיו יהיו ברורות וחד משמעיות".

גיא ורון השתתף בהכנת הידיעה.