המלצה: מפקדים יורשו לאסור על רבנים להשתתף בטקסים

אחת ההמלצות המתגבשות באגף כוח אדם של צה"ל היא שהמפקדים יוכלו לאסור השתתפות רבנים בהשבעות טירונים. בשבוע שעבר נחשף מכתבו של קצין חינוך ראשי לרמטכ"ל בבקשה להוציא את הרבנים מהטקסים. ההמלצה הראשונית תעבור לאישור הדרגים הבכירים. צה"ל: הפקודה נבחנת

ארכיון (פלאש 90 יונתן סינדלר)

נמצא פתרון שירגיע את הסערה סביב טקסי ההשבעה בצה"ל? כוונתו של קצין חינוך ראשי להוציא את הרבנים מטקסי ההשבעה של הטירונים, שעליה פרסמנו כאן בשבוע שעבר, גררה ביקורת חריפה וכעת מנסים בצה"ל למצוא פשרה. על פי אחת ההצעות המתגבשת באגף כוח האדם, ההמלצות לא יתקבלו במלואן והנושא יהיה נתון להחלטות המפקדים בדרג הפיקודי - כך נודע לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשמעות היא שכל מפקד יוכל להחליט על דעת עצמו האם הרבנים ידברו בטקסים, יקריאו פרק מהתנ"ך וילוו את האישיות הבכירה. כך למשל, שני מפקדי גדודים שונים יוכלו לקבל החלטות שונות – בטקס השבעה אחד הרב יישא דברים, ובאחר לא. 

אם אכן המלצה זו תתקבל, המשמעות, לפי הערכות של גורמים בצה"ל, שהרוב המוחלט של טקסי ההשבעה הללו ימשיכו להתנהל ללא שינוי. "יש מפקדים דתיים רבים ואחרים יודעים שאם הם ינחו להוציא את הרבנים החיילים שלהם, בעיקר אלה הדתיים מאוד לא יאהבו את זה אז הם יימנעו מזה", אמרו הגורמים.

תא"ל אבנר פז-צוק (דובר צה"ל)

קצין החינוך הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, המליץ לראש אכ"א להחיל את השינויים הבאים: ביטול דבר הרב החילי בטקס, הקראת פרק מהתנ"ך על ידי אחד ממפקדי הטירונים ולא הרבנים, ליווי האישיות הצבאית הבכירה שמגיעה לטקס על ידי מפקד היחידה ללא ליווי רב חילי או אחר.

ההמלצה שפורסמה עוררה זעם רב וקריאות שלא לקבלה: גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר לאחר הפרסום כי יש מקום לסממנים דתיים בטקס צבאי. חיילים ומפקדים בצה"ל הביעו תרעומת לאחר פרסום המכתב.

בינתיים, בקרוב באגף כוח האדם יעלו את ההמלצות הסופיות לגורמים הבכירים בצה"ל – ובהם הרמטכ"ל, שיאלצו להחליט אם לשנות את הפקודה או להשאירה באותה הנוסח.

מדובר צה"ל נמסר: "לאורך השנים פקודת "טקס השבעת טירונים" שונתה מספר פעמים, ובימים אלו נבחנת בצה״ל בהמלצת גורמים מקצועיים. במסגרת זו נבחן מחדש אופיו של טקס ההשבעה בדגש על הגדרת מרחב הפעולה של המפקד ועל ההוראות המחייבות בפקודה, זאת תוך שמירה על צביון צה"ל כצבא ממלכתי הכולל בתוכו משרתים בעלי אמונות שונות".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv