פרסום ראשון: לראשונה - טקס השבעה עם קצין חינוך ראשי במקום רב צבאי

לראשונה מאז המלצת קצין החינוך הראשי בצה"ל להוציא את הרבנים הצבאיים מטקסי ההשבעה בצבא, נערכה הערב ברחבת הכותל המערבי השבעת טירוני גבעתי ללא נאום של רב. רב הכותל: "נקיים דיון בעניין שינוי הסטטוס קוו"

קח"ר בכותל, הערב (חדשות 2)

שלושה חודשים לאחר הודעת קצין חינוך ונוער ראשי בצה"ל (קח"ר), במסגרתה המליץ על הוצאת הרבנים הצבאיים מטקסי השבעת הטירונים בצבא, לראשונה נערך הערב טקס בנוכחות הקח"ר בלבד - ללא נאום של רב צבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לחדשות 2 נודע כי בהשבעת טירוני גבעתי הערב ברחבת הכותל המערבי, לראשונה ובאופן תקדימי נשא דברים מול החיילים קצין החינוך הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, במקום רב צבאי, שממלא את התפקיד בדרך כלל בהשבעות הנערכות בכותל. בטקס הושבעו גם טירוני הגדוד החרדי של החטיבה.

רב הכותל שמואל רבינוביץ מסר לחדשות 2 כי בכוונתו לקיים דיון בנושא עם הגורמים הרלוונטיים בצה"ל בעניין שינוי הסטטוס קוו הנהוג בהשבעות בכותל. גורם צבאי אישר את הפרטים. בצה"ל הסבירו כי המהלך נובע מאילוצים של לוחות זמנים.

ח"כ ואל"מ במיל' מוטי יוגב, חבר ועדת החוץ והביטחון, תקף המהלך. "ניסיונות הפגיעה בסמכויות הרבנות הצבאית לחבר את החיילים לערכי עם ישראל הם פגיעה בחוסן צה"ל, ברוח הלחימה ובביטחון ישראל", אמר.

טקס ללא רבנים. ארכיון (פלאש 90 יונתן סינדלר)

בחודש מרס האחרון, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online, שיגר תא"ל פז-צוק מכתב לראש אגף כוח האדם בצה"ל, אלוף חגי טופולנסקי, שבו הוא ממליץ להוציא את הרבנים מטקסי ההשבעה של הטירונים בצה"ל. המכתב נשא את הכותרת "טקס השבעת טירונים - בקשה לבחינה מחודשת".

בעקבות הודעתו של תא"ל פז-צוק התחוללה סערה, בעיקר בקרב הציבור הדתי, שם טענו כי מדובר בסטירת לחי. "זוהי מלחמה ענקית נגד הרבנות ופגיעה ביהדות", אמר אז הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (במיל') אביחי רונצקי.