פרסום ראשון: הרמטכ"ל האמריקני מגיע לישראל

מפקד צבא ארה"ב הגנרל מרטין דמפסי יבקר בארץ בשבוע הבא וייפגש עם שר הביטחון יעלון ולראשונה מאז נכנס לתפקידו - עם הרמטכ"ל איזנקוט. דמפסי ידון עמם בהתפתחויות הדרמטיות בימים האחרונים בסוריה ובהמשך התיאום הביטחוני

ייפגש עם יעלון ואיזנקוט. דמפסי (רויטרס)

על רקע המתיחות בין אובמה ונתניהו, יגיע לישראל בשבוע הבא הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי, שייפגש עם שר הביטחון משה יעלון ולראשונה מאז מונה לרמטכ"ל צה"ל - גם עם רא"ל גדי איזנקוט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לביקור חשיבות רבה נוכח ההתפתחויות הדרמטיות של הימים האחרונים בסוריה, החשש לנפילת אסד והתגברות המעורבות האירנית בסוריה ובאזורים אחרים הקרובים לישראל.

בנוסף, מדובר בהמשך של התיאום הביטחוני ושיתוף הפעולה האסטרטגי בין שתי המדינות. למרות חילופי ההאשמות והיחסים המתוחים בין הממשל בוושינגטון להנהגה בישראל, התיאום בין מערכות הביטחון נשמר באדיקות.

מודאג מההתפתחויות בסוריה. ארכיון

לפני מספר ימים העניק נשיא ארצות הברית ברק אובמה ריאיון מיוחד לתכנית "עובדה" ולאילנה דיין שבו מתח ביקורת מרומזת על הפסימיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגייה הפלסטינית. הוא הדגיש כי הסירוב הישראלי למשא ומתן מקשה על ארצות הברית לבלום הצעות לטובת הפלסטינים באו"ם.

למרות המתיחות בין השניים הדגיש הנשיא האמריקני את מחויבותו לישראל ולעצירת הגרעין האירני. "היחסים בין ארה"ב לישראל עמוקים יותר מכל מנהיג בודד או ממשל מסוים, וזה לא ישתנה", הוסיף.הרמטכ"ל האמריקני צוטט בעבר מביע תמיכה ישראל ומשבח את התנהלות צה"ל. בחודש נובמבר האחרון הוא אמר בכנס שהתקיים בניו יורק ועסק באתיקה כי "ישראל עשתה מאמצים עילאיים" למניעת פגיעה באזרחים חפים מפשע במהלך מבצע צוק איתן. הוא התייחס לנושא על רקע ביקורת שהושמעה כנגדה כי פגעה באזרחים רבים, ודוח של ארגון "אמנסטי" בו נטען כי צה"ל גילה אדישות כלפי מותם של אזרחים פלסטינים.

דמפסי המשיך וטען כי ארגון חמאס הפך את רצועת עזה למקום בו במידה רבה מתנהלים החיים מתחת לפני הקרקע, דבר שאתגר מאוד את צה"ל במהלך הלחימה. בדבריו הזכיר מפקד הכוחות המשולבים את העובדה כי צה"ל התריע בפני אזרחים בעזה מבעוד מועד כי בכוונתו לתקוף ביעד מסוים.