יעלון: "לא נסכים למציאות של טפטופי ירי"

שעות לאחר התחדשות הירי מרצועת עזה הדגיש שר הביטחון יעלון כי חמאס הוא האחראי - גם אם לא ירה את הרקטות בפועל. "אני מציע לא לבחון את סבלנותה של ישראל - אם נידרש, נכה בעוצמה רבה יותר", הוסיף

יעלון, נתניהו ואיזנקוט בתרגיל העורף השבו (קובי גדעון לע"מ)

"רואים בחמאס אחראי למתרחש ברצועה": לאחר חידוש הירי מרצועת עזה, שב והדגיש הבוקר (חמישי) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי ישראל "לא תסבול נסיונות פגיעה באזרחים". צה"ל תקף בשעות הלילה מטרות של ארגון חמאס וג'יהאד אסלאמי בצפון ובמרכז הרצועה, על אף העובדה שהארגון שלקח אחריות לירי הוא ארגון סלפי התומך בדאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צה"ל תקף הלילה מטרות טרור של חמאס ברצועה. גם אם היורים אמש לעבר שטח ישראל הם כנופיות של סוררים מארגוני ג'יהאד עולמי המעוניינים לאתגר את חמאס באמצעות ירי לעברנו, אנו רואים בחמאס אחראי למתרחש ברצועה", הדגיש יעלון.

"אני מציע לא לבחון את סבלנותה של ישראל כלפי הטרור הזה. לא נתפשר על ביטחונם של אזרחי ישראל ולא נסכים לחזרה למציאות של טפטופי ירי", הוסיף שר הביטחון. "הלילה הגיב צה"ל בתקיפות על הירי, ואם נידרש לכך נכה בעוצמה חזקה עוד יותר, והקיץ שעבר הוכיח זאת.אנו פועלים בנחישות, באחריות ובשיקול דעת כדי להבטיח את ביטחונם של תושבי הדרום ואזרחי ישראל".

תקיפה בעזה, ארכיון

האם הרקע לירי הוא סכסוך פנימי בעזה?

גורם ביטחוני אמר הבוקר כי טרם התברר במדויק מי ירה בפועל לעבר ישראל, אך ייתכן כי הירי נובע מסכסוכים פנימיים ברצועת עזה: בימים האחרונים היו עימותים בין חמאס לבין גורמים סלפים ברצועה, וחמאס ניסה לעצור שלשום פעיל טרור סלפי שהתבצר בביתו ונהרג במהלך ניסיון המעצר.

הגורם הוסיף כי אצל הבכיר הסלפי נמצאו אמצעי לחימה שכללו, בין היתר, מטול RPG ומטענים. "ייתכן שזו הסיבה לירי, נקמה סלפית בחמאס,  אבל אנחנו בודקים את זה עכשיו", הוסיף הגורם - שהדגיש גם הוא כי האחריות לשקט מכיוון הרצועה מוטלת על חמאס.

גם מימין וגם משמאל קראו לתגובה חריפה על חידוש הירי: יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר אמש כי "את מקורות הירי והאויבים של ישראל יש לתקוף בכל החומרה והכח. אני רואה בחמאס אחראי באופן מלא לכל אירוע ברצועה". הרצוג ביקש לחזק את תושבי הדרום והדגיש כי "בנושא השמירה על ביטחון אזרחינו אין אף מנהיג ישראלי שיירתע מהפעלת כל הכח הנדרש".

שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן הפנה אצבע מאשימה לעבר הממשלה הנוכחית: "ירי הרקטות לעבר הדרום הערב מוכיח כי אוזלת יד גוררת פשיטת רגל". ליברמן הוסיף, בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, כי "המדיניות שמוביל ראש הממשלה, של הבלגה והכלה וחוסר רצון מובהק למוטט את שלטון הטרור של החמאס, מובילה לכך שתושבי הדרום תחילה ואחר-כך כל תושבי ישראל, ישובו להיות בני ערובה של המחבלים בעזה". יו"ר ישראל ביתנו טען כי לאחר הירי "ישראל צריכה להגיב בתקיפות ולא רק תגובה מילולית או הפצצת חולות ריקים".

הארגון שלקח אחריות: "נמשיך בג'יהאד נגד היהודים"

השיגורים בוצעו משטח בנוי בדיר אל-בלאח במרכז הרצועה וארגון של סלפים מוסלמים קיצוניים המזוהה עם דאע"ש לקח אחריות על הירי. על פי ההודעה שפרסם הארגון הסלפי בחשבון הטוויטר שלו, הירי בא בתגובה להריגת פעיל דאע"ש על ידי ארגון החמאס ברצועה יממה קודם לכן.

למרות זאת, כאמור, בצה"ל הצהירו כי ארגון חמאס אחראי לירי. הארגון המכנה עצמו "בריגדות עומאר" כתב: "אנו ממשיכים בג'יהאד נגד היהודים אויבי אללה, ואיש לא ירתיע אותנו".