יעלון: "האיום הכימי על ישראל פחת"

במהלך סיור שקיים בראשון לציון במסגרת תרגיל העורף "נקודת מפנה 15", התייחס שר הביטחון לאיומים הנשקפים לישראל. "האיום הכימי כנגד אזרחי ישראל פחת משמעותית כתוצאה מהלחץ על המשטר הסורי", אמר, אך הדגיש: "הצבא צריך להיות מוכן להתמודד בזירה שבה גם עלול להיות נשק כימי"

"להתכונן להתמודדות עם נשק כימי" (דיאנה חננשווילי/משרד הביטחון)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקר היום (שני) בבית ספר בראשון לציון במסגרת תרגיל העורף "נקודת מפנה 15" - תרגיל שיגיע לשיאו מחר עם הישמע שתי אזעקות תרגול ברחבי הארץ. במהלך ביקורו התייחס יעלון לאיומים על ישראל ובכללם המתיחות מול חיזבאללה, החשש מפני שימוש בנשק כימי וכן המערכה המדינית והקריאות לחרם נגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האיום הכימי כנגד אזרחי מדינת ישראל פחת באופן משמעותי כתוצאה מהלחץ על המשטר הסורי", אמר יעלון במהלך הסיור והוסיף כי העובדה שהצבא הסורי עושה שימוש בחומרים כימיים כמו כלור מצביעים על כך שאיבד את היכולת לבצע מתקפה כימית באמצעות טילים. עם זאת הוא הדגיש: "צבא ההגנה לישראל צריך להמשיך להיות מוכן להתמודד בזירה שבה גם עלול להיות נשק כימי".

יעלון בתרגיל העורף (דיאנה חננשווילי/משרד הביטחון)

לדברי יעלון, בניגוד לדיווחים שונים, ישראל לא העבירה מסרים מרגיעים לחיזבאללה ולסוריה בעקבות קיום התרגיל הנרחב. "לא היה צורך להעביר מסרים מרגיעים, אבל הנה, אני אומר שזה תרגיל אם מישהו רוצה שזה ירגיע אותו", אמר. "אין כרגע סימנים של מיס-קלקולציה שעלולה להיות במצב כזה ואם יהיה צורך להעביר מסרים - יש לנו איך".

"הרשות מוציאה דיבתנו רעה"

במהלך הסיור התייחס גם יעלון לדיווחים בקפריסין על מעצרו של צעיר לבנוני, החשוד כפעיל חיזבאללה, שבדירת המסתור שלו נמצאו 2 טונות של חומר כימי שנועד לשמש לייצור מטענים. "הקפריסאים עשו כנראה עבודה טובה בלאתר דירת מסתור שלפי מה שהם מדווחים משמשת את חיזבאללה לפיגועים בחו"ל", אמר. "כנראה שהתכוננו לפגוע בנו, כפי שפגעו לצערי בתיירים ישראלים בבורגס, ולבצע אולי פיגועים נגד יעדים יהודיים או אפילו גורמים מערביים באירופה".

על מה שמכונה "האינתיפאדה המדינית" נגד ישראל אמר יעלון כי "החדשות הטובות הן שכנראה שאויבינו הבינו שלא יוכלו לנו במלחמה קונבנציונלית וגם הניסיון שלהם להפעיל נגדנו טרור או להתיש אותנו ברקטות לא צלח". לדבריו, "הרשות הפלסטינית מנסה בתעמולה שקרית להוציא דיבתנו רעה". יעלון האשים כי מאחורי ניסיונות הדה-לגיטימציה עומדים גורמים אסלאמיים קיצוניים, ערבים לאומניים וגם אנטישמים.

"אסור לנו להמעיט במתקפה הזאת מצד אחד, ואסור לנו להבהיל את עצמנו מצד שני", הוסיף. "מדינת ישראל אינה מבודדת. יש לה יחסים מאוד טובים עם הרבה מדינות. היא כן צריכה להסביר את עצמה ולהילחם על צדקתה. שיבדקנו מי טרק את הדלת בפני הנשיא אובמה - זה לא היה בנימין נתניהו אלא אבו מאזן".