חיילת שמפקדה הטריד אותה מינית תובעת הכרה כנכה: "חיי נהרסו, אני לא מתפקדת"

חיילת צה"ל שהוטרדה מינית בידי המפקד שלה – תובעת את משרד הביטחון בדרישה להכיר בה כנכה. מאז המקרה היא חווה התקפי חרדה, בכי רב והיא נוטלת כדורים פסיכיאטריים. "הוא צרח עלי שאני משוגעת בעימות, הוא הרס לי את החיים", ציינה. המפקד אמר לה: "כדאי לך להיות איתי בקשר, אפנק אותך"

אילוסטרציה (בשמת בן עמי)

התקפי חרדה, טיפולים פסיכיאטריים, כדורים, דיכאון ולילות ללא שינה: זה מה שעובר על חיילת צה"ל שהוטרדה מינית על ידי המפקד שלה - והחליטה לתבוע את משרד הביטחון במטרה שיכיר בה כנכת צה"ל. המפקד הורשע בדין משמעתי בעבירות של הטרדה מינית והוטלו עליו רק 14 ימי מחבוש על תנאי ונזיפה חמורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום הסיפוח שלה לבסיס, המפקד חתם לה על הטופס כנהוג. "הוא אמר לי לבוא איתו לרגע לחדר הישיבות כי הוא רוצה להביא לי מתנה", היא מתארת בתצהיר שהגישה. "עניתי לו שאין צורך אך הוא התעקש, והוא נתן לי ספר. אמרתי תודה רבה ופניתי לצאת ואז הוא אמר תביאי נשיקה. לא ידעתי איך להגיב. הוא תפס לי את הפנים עם שתי ידיו וקירב פניו לעברי, הזזתי בכוח את פניי והוא נתן לי נשיקה בלחי קרוב לפה. הייתי בהלם ולא ידעתי מה לעשות ואיך להגיב. חשתי גועל".

לאחר האירוע היא החלה ללכת לקב"ן בשל תחושות קשות שחוותה. אלא שזמן לא רב לאחר מכן היא פגשה שוב במפקד. "הרגשתי משותקת מפחד והתפללתי שיעזוב את המשרד", סיפרה. אלא שהוא התקרב אליה, אמר לה שהוא התגעגע אליה, ונתן לה נשיקה על הלחי. "ישר נעלתי את הדלת והרגשתי שאני עומדת לקבל התקף חרדה. ישבתי, הסדרתי את נשימתי - ובכיתי תוך כדי".

"נעלתי את הדלת בחדר ולא הצלחתי לישון, פחדתי שהוא יגיע"

ולא די בכך. לאחר האירוע אותו מפקד התקשר אליה. "שמחתי לראותך, התגעגעתי אלייך", אמר לה על פי התצהיר. "כדאי לך להיות איתי בקשר, אני אפנק אותך". היא ענתה לו: "למה אתה מתכוון?". הוא שאל אם היא עסוקה - והיא השיבה: "כן - ואל תתקשר אליי יותר". חברותיה ליחידה עודדו אותה להתלונן נגדו במשטרה הצבאית - וכך עשתה.

"מאז המקרה היו לי המון התקפי חרדה, לילות וימים של בכי היסטרי ופחד נוראי", היא מתארת. "בלילות שבהם הייתי בבסיס, הייתי נועלת את משרדי וישנה על הרצפה או שבכלל לא ישנה. פחדתי להסתובב בבסיס מחשש שהוא ייכנס, וכשהייתי צריכה לצאת מהבסיס הביתה הייתי מחכה שאבא שלי יהיה באזור שיוכל לקחת אותי משער הכניסה".

עו"ד מורן שוחט (יח"צ)

לאחר שהגישה את התלונה, היא הוזמנה לעימות מולו במצ"ח. "הוא צרח עלי שאני משוגעת, חולת נפש ושאני הורסת לו את המשפחה. רציתי לענות שהוא הרס לי את החיים אבל לא יכולתי לדבר מרוב בכי". מאז האירועים הללו היא מטופלת אצל פסיכולוגית ונוטלת כדורים, ולתצהיר היא צירפה חוות דעת מפסיכיאטר שקבע כי היא סובלת מ"דיכאון, מחשבות מוות וחוסר תקווה".

עו"ד מורן שוחט ממשרד עו"ד אלי סבן, המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון, שמייצגת את המתלוננת אמרה כי "זהו מקרה מצער שאירע פעמיים. בפעם הראשונה מדובר באירוע חמור מצד מפקד כלפי חיילת - ובפעם השנייה בהתנהלות המערכת הצבאית מול החיילת שמצאה עצמה במצב מאוד מורכב. כולי תקווה שההליך יסתיים במהרה על מנת שתוכל לקבל סיוע מלא, כך שתצטמצם הפגיעה בשגרת חייה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני