היום: תרגיל העורף הלאומי מתחיל

תרגיל העורף הלאומי השנתי של צה"ל ומשרד הביטחון יחל היום ויימשך עד יום חמישי. במהלך התרגיל תיבחן המוכנות למתקפת טילים על ישראל. שיאו של התרגיל ביום שלישי, אז יישמעו שתי אזעקות תרגול ברחבי הארץ

תרגיל "נקודת מפנה 15" יוצא לדרך. צילום א (דובר צה"ל)

תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 15" שיקיימו צה"ל ומשרד הביטחון יחל היום (ראשון) וצפוי להסתיים ביום חמישי. במהלכו יתורגלו כוחות פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית, גורמי החירום, משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, ארגוני הביטחון וההצלה, מערכת החינוך וגופים ציבוריים ופרטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בעקבות התרגיל תורגש במהלך השבוע תנועה ערה של כלי רכב, כלי טיס וכלי שיט צבאיים ברחבי הארץ לאורך כל שעות היממה. על פי הודעת דובר צה"ל, התרגיל תוכנן מראש כחלק מגרף האימונים לשנת 2015 ונועד לשמירה על כשירות הכוחות ואין לייחס למועד התרגיל שינוי כלשהו ברמת הכוננות.

התושבים מתבקשים להיכנס למרחב המוגן (פלאש 90)


במסגרת התרגיל תישמע ביום שלישי בשעה 11:05 וב-19:05 אזעקה עולה ויורדת ברחבי הארץ, פרט ליישובי עוטף עזה. כמו כן, סירנות יישמעו במהלך השבוע בבסיסי חיל האוויר בכל הארץ. ההתרעה תופיע ברדיו, באתרי האינטרנט ובטלוויזיה ובאמצעות הודעת "מסר אישי" בטלפונים הסלולריים כחצי שעה לפני האזעקה. במידה ויתרחש אירוע אמת, תישמע אזעקה נוספת ותופץ הודעה מסודרת באמצעי התקשורת.

עם הישמע האזעקה יתבקשו כלל האזרחים לפעול על פי הנחיות ההתנהגות בעת ירי טילים ולהיכנס למרחב המוגן המתאים ביותר עבורם בהתאם לזמן ההתרעה העומד לרשותם. בפיקוד העורף טוענים כי התרגיל מהווה הזדמנות שנתית נוספת להכנת כלל הציבור והרשויות המקומיות למצבי חירום. מוסדות החינוך וגני הילדים ישתתפו אף הם בתרגיל במהלכו יתרגלו התלמידים כניסה למרחבים המוגנים. גם בבסיסי צה"ל, משרדי הממשלה ומוסדות ציבור נוספים יתרגלו העובדים את הכניסה למרחבים המוגנים בעת אזעקה.

דגש מיוחד יינתן להיערכות ומוכנות התשתיות הלאומיות (חשמל, מים, גז) למצבי חירום, וכן על שדרוג רמת התיאום ושיתוף הפעולה בין כלל משרדי הממשלה. במהלך התרגיל יתורגלו המטה והשטח בתרחישים שונים ברחבי הארץ, שיופעלו על-ידי רשות החירום הלאומית ופיקוד העורף.

הנחיות ההתנהגות בעת הישמע אזעקה:

1. בזמן הישמע האזעקה, מתבקשים התושבים להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש, בהתאם לזמן העומד לרשותם.

2. הכניסה למרחבים המוגנים תתבצע בכל מקום - בבית, במקום העבודה וכדומה.

3. בזמן הישמע אזעקה או קול נפץ יש לסיים את תהליך המיגון, בהתאם לזמן העומד לרשותכם ולפעול על-פי ההנחיות הבאות:

במבנה - יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט או מרחב פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות.

בחוץ
- יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

ברכב - יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו - יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

• אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון.
• חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.
• יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

4. במידה והכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות.

5. כלל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשכו כסדרם.

6. כנסים ואירועים המוניים ימשכו כסדרם.

7. כל תנועת כלי הרכב לרבות תחבורה ציבורית ומכוניות פרטיות, תימשך כסדרה גם בעת הישמע האזעקה.