‫בלעדי | "בבקשה, תפגע בעצמך". חייל מטופל נפשית חתך עצמו בשל מצבו - ונכלא‬

חייל מטופל נפשית סורב להיפגש עם מפקד הגדוד אחרי שאמר כי "הוא חושש ממה שעלול לקרות לו". מפקד הפלוגה לא התרגש: אתה יכול לפגוע בעצמך כדי לצאת על סעיף נפשי מהצבא. למרות שחתך עצמו, הוא נשלח לכלא - במקום לראות איש מקצוע. צה״ל: היו ליקויים, המח"ט העיר למפקדים. האזינו

בלעדי: יואב (שם בדוי), חייל המטופל נפשית מאז שהיה ילד, התגייס ושירת כלוחם, אך נפל מהמסלול ושובץ בגדוד של חיל ההנדסה. מאז הידרדר מצבו הנפשי לאחר שחלומו להיות לוחם נגוז והוא שקע בדיכאון. במקביל, החל להיפגש עם קצין בריאות נפש. אלא שמפקדיו, כך מתברר, לא היו רגישים למצבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשבועיים הבחין מפקד הגדוד שמצבו של החייל מעורער ושאל אותו לשלומו. האחרון אמר לו שהוא ידבר איתו לאחר מכן משום שלא רצה להפריע. החייל חיכה מחוץ לחדרו של המפקד, אך זה אמר לו שהוא "רק רצה להחליף עמו כמה מילים" ולא לערוך שיחה - והפנה אותו למפקד הפלוגה שלו.

יואב פנה למפקד הפלוגה - קצין בדרגת סרן. "אני יודע שראיתי קב"ן השבוע, אבל אני חושש ממה שיקרה לי, המצב שלי לא טוב", אמר לו. הקצין השיב שאין לו מה לעשות בנושא: "אם אתה רוצה - לך לש"ג ותברח הביתה".

גם כשהחייל ביקש שיחה עם מפקד הגדוד - מפקדו השיב בשלילה. "עד שאני לא אפגע בעצמי לא תיקחו אותי ברצינות?", הוא שאל את המפקד, שהשיב לו: "אתה רוצה? בבקשה, תפגע בעצמך ותצא על פרופיל 21 נפשי וזו בעיה שלך".

יואב: "איבדתי את השפיות לכמה רגעים"

יואב יצא נסער מאוד מהשיחה והגיע לרס"ר הבסיס - מפקדו הישיר. "איבדתי את השפיות לכמה רגעים", סיפר לבני משפחתו. "הרגשתי שאני לא מסוגל יותר, שאף אחד לא רוצה להקשיב למצוקות שלי, רק רציתי לדבר עם מישהו, שיבין אותי, את הקשיים שלי".

הוא הגיע למטבח, לקח משם סכין, חתך את עצמו בידיים והחל לדמם. "זה מה שאתם רוצים שאני אעשה?! תראו לאן אתם מביאים אותי!", הוא זעק. מספר חיילים שהיו שם הגיעו, וכן מפקד הפלוגה שהגיב שוב באדישות. "הנה, כל הכבוד, קיבלת את ה'צומי' שלך", הוא אמר ליואב והפנה אותו למרפאה לחבוש את ה"שריטה", לדבריו, שעשה לעצמו החייל.

אם לא די בכך, בעקבות המקרה הוחלט לשפוט את יואב על התנהגות שאינה הולמת. מפקד הגדוד שלח אותו ל-20 יום בכלא, ללא כל טיפול פסיכיאטרי או פגישה עם קצין בריאות נפש כמתבקש. לבני משפחתו סיפר: "חזרתי לגדוד בלי שאף אחד שואל מה קורה איתי, מה שלומי, פשוט מזלזלים בי".

"הרגשתי שאני לא מסוגל יותר"

מפקד הפלוגה: "אני יודע בדיוק מה המצב הנפשי שלו"

בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2, ניתן לשמוע את השיחה שאירעה לאחר המקרה בין מפקד הפלוגה לאחיו של יואב:

אחיו של יואב: "בצורה כזאתי לדבר לבן אדם? מי אתה חושב שאתה? איזו התנהגות זאת? מה זה 'לך תחתוך את עצמך'? מאיפה אתה יודע באיזה מצב נפשי הוא?"
מפקד הפלוגה: "אני יודע בדיוק מה המצב הנפשי שלו"

מפקד הפלוגה: "קב"ן לא יבוא עכשיו יעצור את עצמו בשביל לראות אותו"
אחיו של יואב: "בטח שכן, זה חיים של בן אדם. תגיד לי, מה, אתה רציני?"
מפקד הפלוגה: "אני לא חושב שזה חיים של בן אדם"
אחיו של יואב: "אתה יודע מה אומרים אחרי זה בדיעבד?"
מפקד הפלוגה: "בדיעבד, יכול להיות. אני אומר לך שאין לו כלום"
אחיו של יואב: "ואם זה היה נגמר אחרת?"
מפקד הפלוגה: "לא היה נגמר אחרת, אין לו אומץ לעשות משהו יותר מזה"

מפקד הפלוגה: "רוצים לקחת אותו? יכולים לקחת אותו, זה החיים שלו, זה הצבא שלו, הוא ייצא מהצבא בדרכים האלה"
אחיו של יואב: "אם היינו יכולים להיות אחראים ולעשות דברים, היינו עושים. הוא רוצה לעשות את השלוש שנים שלו. אני אראה לך את ההיסטוריה, אני אוציא לך מה שאתה רוצה, אני אביא לך מחר, אחי, פסיכולוגים של בית ספר, וכדורים שהוא לקח. זה לא ילד רגיל"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המקרה תוחקר על ידי מפקד החטיבה אשר העיר למפקדים על הליקויים בטיפול במקרה". גורם צבאי הוסיף כי החייל ימשיך בשירותו ביחידה וגורמי בריאות הנפש ימשיכו ללוות אותו.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv