בשבוע הבא: תרגיל העורף הלאומי

מד"א, משטרה, כבאות והצלה, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות יתרגלו מספר תרחישי חירום - כחלק מתרגיל שנערך מדי שנה שבמסגרתו יופעלו מספר אזעקות ברחבי הארץ

ארכיון (חדשות 2)

רק תרגיל: "נקודת מפנה 15", תרגיל העורף הלאומי, יתקיים בפעם השמינית בשבוע הבא - החל מיום ראשון ועד חמישי - ובמסגרתו צפויות להישמע מספר אזעקות תרגול ברחבי הארץ. יודגש כי מטרת התרגיל היא לייצר מוכנות והוא מתבצע על-פי תכנית האימונים והתרגילים השנתית של צה"ל הנקבעת מראש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

פיקוד העורף, משטרת ישראל, מגן דוד אדום, כיבוי והצלה, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות יתרגלו מתן מענה לעורף האזרחי בתרחישי החירום השונים בדגש על ירי טילים קונבנציונלי.

תרחישי החירום שיתורגלו יהיו: מלחמה כוללת, ירי טילים מסיבי על ריכוזי אוכלוסייה בכל האזורים, פגיעה במתקני תשתית חיוניים, אירועי סייבר, קריסת רשתות חשמל ותקשורת, אירועי חומרים מסוכנים ועוד.

שיא התרגיל - ביום שלישי, אז יתורגל כלל העורף האזרחי: בשעה 11:05 בבוקר ובשעה 19:05 בערב בדיוק תישמע אזעקת תרגול בכל רחבי הארץ. עם הישמע האזעקה יתבקשו כלל התושבים לפעול על פי הנחיות ההתנהגות בעת ירי טילים ולהיכנס למרחב המוגן המתאים ביותר עבורם בהתאם לזמן ההתרעה העומד לרשותם. לדברי פיקוד העורף, התרגיל מהווה הזדמנות שנתית נוספת להכנת כלל הציבור והרשויות המקומיות למצבי חירום.

הנחיות ההתנהגות ליום שלישי:

1. בזמן הישמע האזעקה, מתבקשים התושבים להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש, בהתאם לזמן העומד לרשותם.

2. הכניסה למרחבים המוגנים תתבצע בכל מקום - בבית, במקום העבודה וכדומה.

בזמן הישמע אזעקה או קול נפץ יש לסיים את תהליך המיגון, בהתאם לזמן העומד לרשותנו ולפעול על-פי ההנחיות הבאות:

במבנה - יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט או מרחב פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות.

בחוץ - יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

ברכב - יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו - יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

• אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון.
• חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.
• יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

3. במידה והכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות.

4. כלל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשכו כסדרם.

5. כנסים ואירועים המוניים ימשכו כסדרם.

6. כל תנועת כלי הרכב לרבות תחבורה ציבורית ומכוניות פרטיות, תמשך כסדרה גם בעת הישמע האזעקה.