"רצתי להביא את הילד ושמעתי בום"

האזעקות שנשמעו בסביבת יישובי חבל לכיש הצליחו להפתיע רבים מהתושבים, שחזרו תוך שניות בודדות לתרגולת החירום שליוותה את מבצע צוק איתן. "חזרתי לחדר לקחת את הילד הקטן לממ"ד, ולפני שהספקתי לסגור את הדלת שמעתי בומים שהרעידו את כל הבית", סיפרה אחת התושבות

חוששים ממלחמה שתשתק את החיים (דוברות המשטרה)

ירי הרקטות שבוצע הערב (שלישי) לעבר יישובי חבל לכיש החזיר את תושבי העיר לתקופת מבצע "צוק איתן" ולמטחי הירי שנורו לאזור לאורך המערכה האחרונה בעזה. בעוד שחלק מהתושבים לא הופתעו מהאזעקה שהרעישה הערב את שכונות הערים, רבים מהם חוששים כעת מהתלקחות מחודשת של הגזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האזעקה שנשמעה באשדוד ובסביבתה הפתיעה הערב רבים מהתושבים, שבחלקם מיהרו לפעול על פי תקנות החירום. "כששמעתי את האזעקה הייתי קצת בהלם", מספרת סוזי תושבת העיר. "ישר לקחתי את הילדה שלי לממ"ד, השכבתי אותה על הרצפה ואז חזרתי לחדר לקחת את הילד הקטן. לפני שהספקתי לסגור את הדלת שמעתי 2 בומים חזקים שהרעידו את כל הבית".

היו מי שהאזעקה והדי הפיצוצים תפסו אותם מחוץ לבית ללא כל מחסה. "הייתי בדיוק מתחת לבית וממש נכנסתי לפאניקה", מתארת דניאל, גם היא תושב אשדוד. "שמעתי בום וזה החזיר אותי לימים של 'צוק איתן'. אני מתפללת שיהיה לילה שקט, רק שלא תהיה שום מלחמה‬".

"התחושות לא היו פחד, אלא יותר הפתעה גדולה", מספרת ענת מאשדוד. "מצד אחד אתה יודע אובייקטיבית שחמאס לא מוכן למערכה חדשה, אבל מצד שני הפוליטיקה האזורית יכולה לגרור אותך לקטסטרופה. הדאגה היא בעיקר מההשלכות הכלכליות ומהחשש שמלחמה נוספת עכשיו תשתק לנו שוב את החיים. אני לא רואה אור בקצה המנהרה, מה שמחזיר אותי לשאלה האם באמת טוב לחיות כאן".

במקביל לבירורים במערכת הביטחון, במועצות המקומיות כבר נערכים לכל תרחיש. "אנחנו בקשר עם פיקוד העורף, יש כאן נציג שלהם ואנחנו מקיימים עכשיו הערכת מצב", אמר ראש המועצה המקומית גן יבנה, דרור אהרון. "החששות העיקריים של התושבים הם ששוב הורסים לילדים את הקיץ".

ח"כ חיים ילין, שעד לא מכבר שימש כראש המועצה האזורית אשכול, שב הערב על עמדתו כי יש להכריע את חמאס, אם כי הוא אינו משוכנע שהוא זה שעומד מאחורי הירי הערב. "חמאס מנסה להשליט סדר ברצועה, אבל הג'יהדיסטים לא יתנו לו", אמר ילין. "בסופו של דבר נדרשת כאן תגובה של צה"ל. צריך להיות תג מחיר ברור שעל פיו ינהלו מדיניות נבונה בעזה. יש לפרז את הרצועה תמורת שיקומה. כל עוד לתושבים שם אין מה להפסיד – אנחנו כאן נמשיך לסבול".