יעלון: "אין הפרדה בנסיעה באוטובוסים"

שר הביטחון הגיב לסערת הפיילוט לבדיקת הפלסטינים היוצאים לעבודה בישראל וביטולו בעקבות הביקורת החריפה שנשמעה מימין ומשמאל. "אין שום הפרדה, מדינה מתוקנת רשאית לבדוק את היוצאים והנכנסים ורק בזה מדובר", אמר

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מתייחס לסערה סביב הפעלת הפיילוט באוטובוסים בשומרון, שמטרתו להגביר את הבידוק הביטחוני לנכנסים לישראל. "אין שום הפרדה בנסיעה בין ערבים ליהודים באוטובוסים בתחבורה ציבורית ביהודה ושומרון", טען יעלון, לאחר שפרסום הדבר גרם לסערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"לא היה שום דיון על זה", המשיך השר יעלון. "לא התקבלה שום החלטה על זה ולא תתקבל שום החלטה על זה". יעלון הסביר שהניסוי בו דובר הוא של בדיקת הפועלים היוצאים לעבוד בישראל ובדיקתם בחזרה.

"קיימת פרצה ביטחונית, שזיהה אותה גם מבקר המדינה בדוח שהוציא כבר ב-2011, שאין שום בקרה על אלה שיוצאים לעבוד בישראל", אמר. "כל מדינה מתוקנת רשאית, במיוחד במצב הביטחוני הרגיש שלנו, לבדוק את הנכנסים והיוצאים. בזה מדובר ולא בשום דבר אחר".

יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהו סיכמו היום להשהות את ההפרדה באוטובוסים, וזאת לאחר שרק בלילה דווח על התחלת המהלך. הפיילוט, שנועד בין השאר למנוע כניסה של שוהים בלתי חוקיים לארץ, עורר מחאה מרחבי הקשת הפוליטית.

על פי התכנית, פלסטינים שנכנסים לישראל ישובו לבתיהם רק דרך אותו מעבר שממנו נכנסו, מבין ארבעה מעברים קיימים - ריחן, הל"ה, אליהו ואייל. לפיכך חזרתם לא תוכל להתבצע ישירות באוטובוס שנכנס לשטחי יהודה ושומרון אלא רק עד למחסום, ומשם באוטובוס אחר.

ההחלטה עוררה במהלך שעות הבוקר תגובות משני צידה של הקשת הפוליטית. בין המתנגדים לה, מלבד נציגי מפלגות השמאל והמרכז נמצאים גם אנשי ימין ביניהם גם ראש מועצת יש"ע לשעבר דני דיין, שאמר כי "ההחלטה היא טעות גדולה - זעקותיהם של אלה שבנו גדר כדי שפלסטינים לא יסתובבו לידם ברחוב היא צביעות גדולה. אני נגד שתי ההחלטות".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בירך על ההשהיה: "המהלך יכול היה להוביל להפרדה שלא תעלה על הדעת בקווי אוטובוס בין יהודים לערבים. כאוהבה של ארץ ישראל אין לי אלא להצר על הקולות הצורמים שנשמעו הבוקר ושתמכו ב'הפרדה' בין יהודים לערבים על בסיס שיקולים שלא ראוי שיישמעו וייאמרו".