תיעוד היסטורי: רגע פיצוץ הבופור

15 שנים לאחר הנסיגה מלבנון, מפרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון תיעוד נדיר מהאוויר של השמדת המוצב שהפך לסמל. בסרטון נראים הכוחות כשהם עוזבים את הבופור תחת אש, רגע לפני הפגזתו. כך זה נראה

15 שנים לנסיגה מלבנון: בשנת 2000 החליט ראש הממשלה דאז אהוד ברק על פינוי צה"ל מרצועת הביטחון. בחודש מאי, הוצאו החיילים, פונו והושמדו הבסיסים וננעלו שערי הביטחון לאחר 18 שנים. היום (רביעי), חמש עשרה שנים לאחר מכן, הותר לפרסום תיעוד נדיר מהפינוי של מוצב הבופור - שנשמר עד כה בארכיון צה"ל במשרד הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון נראים הכוחות נעים החוצה מהבסיס המיתולוגי בשיירות, רגעים ספורים לפני הפיצוץ רב העוצמה שתועד מהאוויר. לוחמי חיזבאללה פתחו באש לעבר החיילים במהלך חזרתם לישראל. בצה"ל השתדלו שהפיצוץ לא יחריב את האתר ההיסטורי הצמוד למוצב.

הנסיגה החלה בפועל ב-23 במאי: חיילי צה"ל עזבו את המוצבים בלבנון בשיירות ארוכות, תוך שהם סופגים אש מלוחמי חיזבאללה. כל אותה העת הפגיז חיל האוויר הישראלי את המוצבים הנטושים, שחלקם נתפסו מאוחר יותר על ידי פעילי חיזבאללה החוגגים.

שהות צה"ל בלבנון גבתה עד שנת אלפיים 1,216 חללים, והמחיר הכבד והלחימה המתמשכת הלכו והגבירו את הלחץ הציבורי לסגת מלבנון - לחץ שהוביל להבטחתו של ברק להוציא את צה"ל מרצועת הביטחון בתוך שנה ממועד כניסתו לתפקיד ב-1999.

מוצב הבופור, שנכבש במלחמת לבנון ב-1982 בקרב עקוב מדם, הפך לסמל במהלך שהיית צה"ל בלבנון - ופינויו הפך גם כן לסמל לנסיגה. סיפורם של החיילים במוצב עמד במוקד הספר המצליח "אם יש גן עדן" של רון לשם, שעובד לסרט זוכה הפרסים "בופור"של יוסי סידר - סרט שאף היה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.